3F Superliga -Eddi Gomes har trænet i OB: Men er ude igen
2020-01-14 18:00:03
Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

Eddi Gomes har trænet i OB: Men er ude igen

Eddi Gomes har i de seneste to dage trænet med i OB, men det var også det for denne omgang, siger sportschef Michael Hemmingsen til bold.dk.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Den tidligere Esbjerg fB-forsvarsspiller Eddi Gomes har tidligere udtalt, at han ønsker at komme til at spille Superliga-fodbold igen.

Som led i den plan har han i de seneste par dage trænet med hos OB. Det bekræfter sportschef Michael Hemmingsen over for bold.dk.

- Han har været i to dage og har trænet med. Vi vil holde kontakten ved lige med Eddi, men lige nu og her er det slut i forhold til at træne med, siger Hemmingsen.

Sportschefen vil ikke uddybe, hvorfor Eddi Gomes allerede efter et par dage stopper med at træne med.

- Vi havde en aftale om, at han kom forbi. Det gik godt, og han var med i træningen, og det er der, den ligger lige nu, siger Michael Hemmingsen.

Eddi Gomes har været uden klub, siden hans aftale i kinesiske Henan Jianye udløb for et år siden.

Michael Hemmingsen slår i øvrigt fast, at OB stadig er aktive på transfermarkedet.

- Vi er nok ikke færdige i det her transfervindue, så vi må se, hvad det ender med, siger Hemmingsen.

OB har allerede hentet Alexander Juel Andersen, og så har klubben sikret sig aftaler med Mart Lieder og Emmanuel Sabbi, som begge kommer til sommer.

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce