Luk

EfB-direktør: Det gode arbejde fortsatte ikke

| Esbjerg fB | 9 kommentarer

Infoboks

Direktøren i Esbjerg fB, Brian Knudsen, holder fast i, at fyringen af Olafur Kristjansson skyldes de sportslige resultater, men at det samtidig er en markering fra klubbens nye ejere.

Mandag aften blev det officielt, at Esbjerg fB ikke rykker op i 3F Superligaen i denne sæson, da man tabte til FC Fredericia.

Det fik hurtigt konsekvenser for holdet træner Olafur Kristjansson, som efterfølgende blev fyret med øjeblikkelig virkning.

Esbjerg har fået nye amerikanske ejere, men klubbens direktør Brian Knudsen fortæller i JydskeVestkysten, at fyringen er baseret på manglende sportslige resultater.

- Jeg kan bare sige, at vi alle var meget tilfredse med det, vi oplevede i efteråret, selv om spillet måske ikke altid var det bedste, og da de nye amerikanske ejere kom ind, fik cheftræneren at vide, at han bare skulle fortsætte det gode arbejde. Det lykkedes desværre ikke, siger Knudsen til JydskeVestkysten. 

Knudsen forklarer dog samtidig, at man godt se fyringen, som et tegn på, at de nye ejere vil en anden vej med klubben.

Esbjerg er i øjeblikket nummer tre i 1. division, hvor Viborg FF og Silkeborg IF rykker op på de to øverste pladser.


Af Theis Fischer Brandt

9 kommentarer

Jpp 20:46          
Det er ikke på bænken den er gal. Direktionsgangen har været en joke i snart et årti.
bruger 156347 21:29          
Måske man skulle kigge nye veje og ikke bruge aflagde "Tordenskjolds soldater ".
En Lønstrup ville nok være den forfriskning klubben behøver
JKlitgaard 21:30          
Fuldstændig enig
Nonono 21:34          
Ufattelig mange bliver ved med at nævne "ledelsen" eller "direktionsgangen" skal skiftes ud. Det være sig i kommentarspor på bold.dk, men især også på sociale medier. Hvorfor er det så svært at skrive hvem det er man ønsker skiftet ud? Og for det andet, hvor længe ønsker man at skifte ud? Tidligere var det Søren Poulsen, adm. direktør der konstant stod for skud. Ligesom Niels Erik Søndergård, klubikon, blev beskudt fra højre og venstre. Det er som om nogle ALDRIG bliver tilfredse eller har den tålmodighed der skal til. Der er lige kommer nye ejere til, som nok skal rulle deres planer ud løbende, men stadig bankes der løs i tastaturerne med krav om mere udskiftning. Kan EfB tilhængerne ikke bare afvente og se, hvad der kommer til at ske. Investorernes talsmand, Paul Conway har jo været ude og fortælle hvad han sikkert kan for nuværende. Og det følges sikkert op af handling når tid er. SLAP NU AF.
12'eren 23:02          
Må give dig ret Nonono. Det er voldsomt trættende at høre på, hvordan nogle "fans"/sofatrænere konstant lukker usagligt gylle ud.
Mike55 23:48          
Nonono: Jeg er/har selv været én af dem der har efterspurgt ændring højere oppe end bare på trænerbænken. Og det er fordi at måden klubben er blevet drevet på i de sidste snart 10 år er så amatør agtigt, at det aldrig bør kunne lade sig gøre i en klub der ser sig selv blandt landets 12 bedste. Så hvem skal ud? Imo. er det ligemeget hvem der ryger og hvad der sker, bare der sker et eller andet, der skal tages nogle valg nu, og der skal lægges en kurs for klubben. Der skal kompetente folk ind som har forstand på at drive en fodbold klub, og som har et godt netværk så der snart begynder at komme dygtige spillere til. Efb har ikke lavet en decideret god transfer i uendelige tider, og det er bare ikke godt nok når man havde så mange penge efter Europa runnet og store handler for år tilbage. Det der er sket med klubben over en årrække, det er bare ikke iorden, og det er simpelthen pga inkompetence. Jimmi Nagel er selvfølgelig oplagt at nævne som en der skal ud, og han virker langt fra som en der kan magte en stilling som sportsdirektør i en professionel fodbold klub. Men der skal ske noget og det kan kun gå for langsomt!
Skjold99 23:52          
Nonono: Hørt!
Søndag 20. juni
Lørdag 19. juni
Jesper H: Endte i en grotesk situation i FCM
06:30
Højer om AGF-tid: Fantastisk er for lille et ord
06:30
Jordi Alba: Vi manglede en smule held
06:14
Wales og Schweiz kæmper for avancement
06:00
Arturo Vidal vil fortsætte næste sæson i Inter
04:32
Dortmund: Arbejder på at hæve Isak-klausul
02:46
Jesper H: Endte i en grotesk situation i FCM
02:30
Danilo: Kunne ikke håndtere tyskernes taktik
02:27
Spanien og Polen delte i intens affære
02:26
Higuain: Messi fortjener trofæ på landsholdet
02:23
Higuain: Messi fortjener trofæ på landsholdet
01:57
Bernio Verhagen - gaven der bliver ved med at give
01:49
Jesper H: Endte i en grotesk situation i FCM
01:49
Frankrig smed point i den ungarsk heksekedel
01:46
Spanien og Polen delte i intens affære
01:42
Bernio Verhagen - gaven der bliver ved med at give
01:40
Danmark uden sejr i EM: Det er frustrerende
01:30
Danmark uden sejr i EM: Det er frustrerende
01:27
Danmark uden sejr i EM: Det er frustrerende
01:00
Esbjerg fB - Sommer, Sommer og Sol...
00:42
Higuain: Messi fortjener trofæ på landsholdet
00:41
Dortmund: Arbejder på at hæve Isak-klausul
00:20
Officielt: Depay skifter til Barcelona
00:16
Spanien og Polen delte i intens affære
00:11
Jordi Alba: Vi manglede en smule held
00:09