Målmanden Jeppe Højbjerg mener, at Esbjerg nærmest kun har noget at opnå, som stillingen i NordicBet Ligaens nedrykningsspil ser ud lige nu.
Esbjerg ligger i skrivende stund til nedrykning i 1. Division.
Med fire kampe tilbage i sæsonen har vestjyderne fire point op til Fremad Amager, der ligger lige over nedrykningsstregen på tiendepladsen.
Der venter med andre ord nogle uhyre vigtige opgør for Esbjerg, men ifølge klubbens målmand Jeppe Højbjerg kan det vestjyske mandskab nærmest kun opnå noget, når stillingen ser ud, som den gør lige nu.
Det fortæller han i en video på Esbjergs YouTube-kanal.
- Vi har meget at tabe ved at rykke ned, men som tabellen er lige nu, har vi nærmest kun noget at opnå i forhold til, at vi ligger fire point under stregen, siger han og fortsætter.
- Vi skal jagte det, så længe det er muligt, og det er det stadigvæk. Vi har Amager, og hvis vi vinder der, så er det jo næsten helt lige igen, siger han.
Esbjerg spiller sin næste kamp på søndag, hvor de tager imod Vendsyssel FF hjemme på Blue Water Arena.
Tre dage efter det opgør, venter den direkte duel med Fremad Amager.
3 kommentarer
Ja, man kan opnå noget - man kan f.eks. undgå nedrykning, men alene at sige en man kan kun opnå noget, er simpelthen noget sprogligt sludder der ingen mening giver.
Da jeg læste artiklen fattede jeg faktisk ikke hvad manden mente.
"kun noget at opnå"? Hvad i alverden betyder det?