1. Division -EfB-midt vil bygge videre på gode dødbolde
2017-10-03 08:08:38
Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

EfB-midt vil bygge videre på gode dødbolde

Esbjerg fB's Mathias Kristensen mener, at vestjyderne skal være endnu bedre til at udnytte dødbolde. Mandag skete det tre gange.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 11. runde

FT

VEN

1 - 3

EFB

9'
01
Yuri Yakovenko
Mål
19'
02
Rodolph Austin
Mål
36'
03
Andres Schetino
Mål
62'
13
Christian Moses
Mål
81'
13
Yuri Yakovenko
To gule kort

Esbjerg fB scorede mandag aften tre mål efter dødbolde, da klubben slog Vendsyssel FF med 3-1 i 1. division. 

Mathias Kristensen stod fadder til alle tre mål, og han havde svært ved at huske, hvornår der senest har været så stor succes med dødbolde på Esbjerg-holdet.

- Det er lang tid siden. Jeg kan nærmest ikke en gang komme på tre (dødboldsscoringer, red.) i alt, så at vi gør det i én kamp, er skarpt. Forhåbentlig kan vi bygge videre på det, for det er ikke  det, der har kendetegnet os som hold, siger Kristensen i en video på klubbens Facebook-side.

Esbjerg spillede en god første halvleg, men efter pausen faldt kadencen lidt. Mathias Kristensen var dog tilfreds, selvom ingen af scoringerne kom i åbent spil.

- Vi formåede at gøre det, vi gerne ville. Vi pressede dem på de punkter, vi havde snakket om. At det så gav pote på tre dødbolde tager vi med. Det gør os ikke noget, siger han.

- Jeg synes, vi havde chancer og optræk til nogle af de ting, vi gerne ville. At vi ikke fik noget ud af det, er vi ligeglade med. Vi skulle bare have nogle mål og tre point, så det er vi glade for, siger midtbanespilleren.

Esbjerg er efter mandagens sejr oppe på sjettepladsen i 1. division.

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 11. runde

FT

VEN

1 - 3

EFB

9'
01
Yuri Yakovenko
Mål
19'
02
Rodolph Austin
Mål
36'
03
Andres Schetino
Mål
62'
13
Christian Moses
Mål
81'
13
Yuri Yakovenko
To gule kort
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce