



Andreas Christensen har etableret sig som stamspiller for Chelsea, men målfarlig har han ikke været med nul mål i 136 kampe.
Men onsdag aften lykkedes det for midterforsvareren, som gjorde det til 1-0 i hjemmekampen mod Jon Dahl Tomassons Malmö.
På noget så specielt som et indlæg fra forsvarsmakkeren Thiago Silva, flugtede Andreas Christensen bolden i rusen ind bag den tidligere FC Midtjylland-keeper Johan Dahlin.
Der er mulighed for flere danskermål på Stamford Bridge denne aften, da Malmö har Anders Christiansen og Lasse Nielsen med fra start.
Se AC's føringsmål i videoen herunder.


Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Chelsea
Champions League
































