Luk

Efter fan-kritik: Oprykker dropper Leipzig-aftale

| Bundesliga | 5 kommentarer

Infoboks

RB Leipzig - Atletico Madrid
Champions League Slutspil (13/08)
bet365 2,90 3,20 2,30
Oddset 3,00 3,05 2,50
YouBet 3,05 3,20 2,60

Paderborn dropper det planlagte samarbejde med RB Leipzig efter massiv kritik fra klubbens fans.

Paderborn meddelte for nyligt, at de indgik et sportsligt samarbejde med RB Leipzig, men det er allerede stoppet, før det kom i gang.

RB Leipzig og Paderborn meddeler således begge, at samarbejdet ikke bliver til noget alligevel.

Det hele startede, da Paderborns sportsdirektør Markus Krösche drog til Leipzig, og klubberne meddelte i samme ombæring, at de indgik et omfattende sportsligt samarbejde, der dog ikke blev uddybet nærmere.

Aftalen kom straks i massiv modvind fra Paderborn-fansene, der truede med boykot af klubbens kampe, ligesom de startede en underskriftindsamling og uddelte 32.000 flyers i byen, skriver Bild.

Ingen af klubberne adresserer dog direkte fanprotesterne som årsagen.

- Paderborn og RB Leipzig er enige om, at den hensigtsmæssige udveksling af ekspertise inden for rammerne af det planlagt sportssamarbejde ikke kan implementeres som planlagt på grund af forskellige synspunkter, skriver Paderborn.

- Begge klubber nåede frem til den konklusion de seneste par dage efter yderligere drøftelser. Paderborn gør det klart, at der ikke er andre grunde. Yderligere detaljer bliver ikke kommenteret, lyder det fra klubben.


Af Sara Margren
Mandag 10. august
Søndag 9. august