Luk

EM-magasin: 37-årige Pandev er stjernen

| EM | 0 kommentarer

Infoboks

bold.dk har frem mod EM strikket et magasin sammen, hvor vi giver dig et overblik over alle 24 nationer til den kommende slutrunde. 

Sommerens EM-slutrunde har deltagelse af 24 nationer for blot anden gang i historien, efter turneringen blev udvidet i 2016. 

bold.dk har kigget nærmere på hver af de 24 deltagende lande og giver dig et overblik over hver enkelt nation. 

Nordmakedonien deler for første gang i en slutrunde som selvstændigt land. Tidligere har de dog deltaget som en del af det tidligere Jugoslavien.

Vejen til EM
Nordmakedonien sluttede som nummer tre i deres kvalifikationspulje, hvor de måtte se sig slået af Polen og Østrig. De lykkedes med at skrabe 14 point sammen, hvilket betød, at de holdt Slovenien, Israel og Letland bag sig i gruppen.

Tredjepladsen var dog i sig selv ikke nok til at kvalificere sig til EM-slutrunden, men holdet vandt til gengæld sin pulje i Nations League D. Her blev Armenien, Gibraltar og Liechtenstein distanceret i gruppen.

Det betød, at Nordmakedonien kvalificerede sig til play-offs, hvor Kosovo blev slået 2-1 i semifinalen, inden finalesejren på 1-0 over Georgien gjorde landet EM-klar. 

Træner
Igor Angelovski (siden 2015)

Tre største profiler
Goran Pandev (Galatasaray)
Eljif Elmas (Napoli)
Enis Bardhi (Levante)

Deltagelse i slutrunder
EM: 2020
VM: Aldrig deltaget før (deltog under Jugoslavien frem til 1990)

Bedste slutrunderesultat
EM: Aldrig deltaget før 2020
VM: Aldrig deltaget før

Truppen
Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano)
Risto Jankov (Rabotnicki)
Damjan Siskovski (Doxa Katokopia)

Egzijan Alioski (Leeds)
Egzon Bejtulai (Shkëndija)
Visar Musliu (Fehérvár)
Kire Ristevski (Újpest)
Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb)
Darko Velkovski (Rijeka)
Gjoko Zajkov (Charleroi)

Arijan Ademi (Dinamo Zagreb)
Enis Bardhi (Levante)
Darko Churlinov (Stuttgart)
Eljif Elmas (Napoli)
Feran Hasani (Partizani)
Tihomir Kostadinov (Ružomberok)
Boban Nikolov (Lecce)
Milan Ristovski (Spartak Trnava)
Stefan Spirovski (AEK Larnaca)

Daniel Avramovski (Kayserispor)
Goran Pandev (Genoa)
Marjan Radeski (Akademija Pandev)
Vlatko Stojanovski (Chambly)
Aleksandar Trajkovski (Mallorca)
Ivan Tričkovski (AEK Larnaca)
Krste Velkovski (Sarajevo)

Gruppe
Nordmakedonien er i gruppe C, hvor de møder Østrig og Ukraine i Bukarest, mens sidste spillerunde byder på Holland i Amsterdam.

Vinder Nordmakedonien sin pulje, så venter tredjepladsen fra gruppe D, E eller F. 

Bliver Nordmakedonien nummer to i deres gruppe, så venter førstepladsen fra gruppe A. 

Går Nordmakedonien videre blandt de bedste tredjepladser fra sin pulje, venter enten gruppevinderen fra gruppe E eller F. 

Gruppe A: Italien, Tyrkiet, Schweiz, Wales

Gruppe D: Kroatien, Tjekkiet, England, Skotland
Gruppe E: Polen, Slovakiet, Spanien, Sverige
Gruppe F: Frankrig, Tyskland, Ungarn, Portugal


Af Andreas Roesen
Torsdag 5. august
Onsdag 4. august