Luk

EM-magasin: Ukraine snød EM-vinderne i kval

| EM | 0 kommentarer

Infoboks

bold.dk har frem mod EM strikket et magasin sammen, hvor vi giver dig et overblik over alle 24 nationer til den kommende slutrunde. 

Sommerens EM-slutrunde har deltagelse af 24 nationer for blot anden gang i historien, efter turneringen blev udvidet i 2016. 

bold.dk har kigget nærmere på hver af de 24 deltagende lande og giver dig et overblik over hver enkelt nation.

Ukraine har aldrig lykkedes med at spille sig videre fra gruppespillet, men i kvalifikationen til slutrunden henviste holdet de forsvarende europamestre til andenpladsen i puljen. 

Vejen til EM
Ukraine imponerede på deres vej til EM-slutrunden, hvor de snuppede førstepladsen i gruppen og henviste europamestrene Portugal til andenpladsen. 

Ukraine samlede 20 point i otte kampe i en pulje, der foruden Portugal talte Serbien, Luxembourg og Litauen

Træner
Andriy Shevchenko (siden 2016)

Tre største profiler
Oleksandr Zinchenko (Manchester City)
Ruslan Malinovskyi (Atalanta)
Andriy Yarmolenko (West Ham)

Deltagelse i slutrunder
EM: 2012, 2016, 2020 (resultater som Sovjetunionen ikke medregnet)
VM: 2006 (resultater som Sovjetunionen ikke medregnet)

Bedste slutrunderesultat
EM: Gruppespillet i 2012 og 2016
VM: Kvartfinalen i 2006

Truppen
Georgiy Bushchan (Dynamo Kyiv)
Andriy Pyatov (Shakhtar Donetsk)
Anatolii Trubin (Shakhtar Donetsk)

Oleksandr Karavaev (Dynamo Kyiv)
Serhiy Kryvtsov (Shakhtar Donetsk)
Mykola Matviyenko (Shakhtar Donetsk)
Vitaliy Mykolenko (Dynamo Kyiv)
Denys Popov (Dynamo Kyiv)
Eduard Sobol (Club Brugge)
Oleksandr Tymchyk (Dynamo Kyiv)
Illia Zabarnyi (Dynamo Kyiv)
Oleksandr Zinchenko (Manchester City)

Roman Bezus (Gent)
Yevhen Makarenko (Kortrijk)
Ruslan Malinovskyi (Atalanta)
Marlos (Shakhtar Donetsk)
Mykola Shaparenko (Dynamo Kyiv)
Taras Stepanenko (Shakhtar Donetsk)
Heorhii Sudakov (Shakhtar Donetsk)
Serhiy Sydorchuk (Dynamo Kyiv)
Viktor Tsygankov (Dynamo Kyiv)

Artem Besedin (Dynamo Kyiv)
Artem Dovbyk (Dnipro)
Roman Yaremchuk (Gent)
Andriy Yarmolenko (West Ham)
Oleksandr Zubkov (Ferencváros)

Gruppen
Ukraine åbner deres slutrunde i Amsterdam, hvor Holland er værter. Sidenhen går turen til Bukarest, hvor Nordmakedonien og Østrig venter.

Vinder Ukraine sin pulje, så venter tredjepladsen fra gruppe D, E eller F i Budapest. 

Bliver Ukraine nummer to i deres gruppe, så venter førstepladsen fra gruppe A. 

Går Ukraine videre blandt de bedste tredjepladser fra sin pulje, venter enten gruppevinderen fra gruppe E eller F. 

Gruppe A: Italien, Tyrkiet, Schweiz, Wales

Gruppe D: Kroatien, Tjekkiet, England, Skotland
Gruppe E: Polen, Slovakiet, Spanien, Sverige
Gruppe F: Frankrig, Tyskland, Ungarn, Portugal


Af Andreas Roesen
Søndag 25. juli
Lørdag 24. juli