Forsvarsspilleren Pascal Gregor har spillet i FC Helsingør siden januar 2018, men nu kan den tidligere FC Nordsjælland-spiller være på vej videre.
Ifølge bold.dk's oplysninger er der bud efter Gregor fra svenske Kalmar, og Helsingør bekræfter interessen for forsvarsprofilen.
- Det er korrekt, at der er stor interesse for Pascal Gregor. Det vil der altid være for så god en spiller, siger direktør Janus Kyhl til bold.dk.
Kan du bekræfte, at der er landet et bud fra Kalmar?
- Det har jeg ingen kommentar til. Jeg kan konstatere, at interessen ikke kun kommer fra én klub, men jeg kan ikke sige noget om, hvorvidt der er landet et bud eller ej.
Janus Kyhl forklarer videre, at klubben vil gøre sit for at holde på Gregor, som anses for en meget vigtig spiller for truppen.
- Pascal er en ekstrem dygtig spiller, som vi meget gerne vil beholde i foråret, og vi vil gå langt for at holde på ham.
- Generelt er det sådan, at vi altid kigger på, hvor lang tid der er tilbage af vinduet, hvis en spiller kan være på vej væk.
- Det skal give mening hele vejen rundt, og hvis vi sender en væk, skal vi nå at kunne få en ind, der kan dække af, mens der også skal være plus på kontoen i sidste ende, siger Kyhl til bold.dk.
24-årige Gregor har kontrakt med FC Helsingør til udgangen af 2019.
mikkel@bold.dk


FC Helsingør
Betinia Liga

















