3F Superliga -FCK-boss: FCM-exit pisser os voldsomt af
2018-12-10 06:41:48
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

FCK-boss: FCM-exit pisser os voldsomt af

FC Københavns næstformand Niels-Christian Holmstrøm langer i Ekstra Bladet ud efter FC Midtjylland for sommerens europæiske exit.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Danmark ligger på vippen i forhold til det europæiske koefficientregnskab, der danner grundlag for, hvor mange danske hold, der kommer med i de europæiske turneringer samt, hvornår deltagerne træder ind i de respektive turneringer.

Ifølge Ekstra Bladet har FC København alene hentet omkring halvdelen af Danmarks nuværende point, og i denne sæson trækker de som eneste gruppespilsdeltager igen det tunge læs. 

- Og derfor pisser det os voldsomt af, at FC Midtjylland i sommer smed en så stor mulighed væk for at spille i et gruppespil, siger næstformand i Parken Sport & Entertainment, Niels-Christian Holmstrøm, til Ekstra Bladet og tilføjer:

- Det kunne have givet Danmark nogle point og en buffer til de år, der kommer. Vi kan bare konstatere, at det er for lidt, at der kun er et hold, der spiller gruppespil hvert år.

FC Midtjylland tabte i sommer til Astana fra Kasakhstan i Champions League-kvalifikationen og siden til Malmø FF i Europa League-playoff.

Annonce
Annonce

91 kommentarer

Se kommentarer
Annonce