Luk

FCK forsvarer DK: Underklassen truer i Europa

| International | 35 kommentarer

Infoboks

Dynamo Kiev - FC København
Europa League Gruppe B (24/10)
bet365 1,83 3,40 4,50
NordicBet 1,91 3,45 4,50
Oddset 1,87 3,30 4,70

Danmark balancerer mellem at få en ekstra Champions League-plads og at havne i den europæiske underklasse. FCK har den danske skæbne i sine hænder i denne sæson. 

Fra 2021/22-sæsonen introducerer UEFA en tredje europæisk turnering - Europa Conference League (ECL) - til at supplere Champions League og Europa League.

Læs mere om strukturen i de tre turneringer via dette link. 

Det øger det samlede antal hold i de europæiske turneringer fra 80 til 96 hold, hvilket umiddelbart er yderst positivt for de danske klubber, som har ambitioner om at høste europæisk erfaring.

Men ikke alt er helt fantastisk.

For mens der bliver mere plads til de danske hold i de europæiske turneringer, kan det også ende med, at Europa League bliver totalt lukket land for alle andre danske hold end mesterholdet.

Med ankomsten af Conference League er Europa Leagues gruppespil således skåret ned fra 48 til 32 hold, og kvalifikations-strukturen - den såkaldte accesslisten - er ændret så markant, så kun mesterholdene fra lande uden for top 15 på UEFA's koefficient-rangliste kan drømme om Champions League og Europa League. 

Og det er en væsentlig detalje for Danmark, der lige nu indtager 14.-pladsen på koefficient-ranglisten. Og der er, som det fremgår herunder, således kæmpe forskel på en 15.- og en 16.-plads. 

Det fremgår af den aktuelle koefficient-rangliste herunder, der afgør hvor mange hold de enkelte lande får til hver af de tre turneringer. 'Hold'-kolonen yderst til højre viser, hvor mange tilbageværende hold landene har tilbage i Champions League og Europa League i denne sæson.

UEFA's koefficientrangliste lige nu:

 CLCL-kvalELEL-kvalECL-kvalKoefficientHold
1. Spanien4020189,2837
2. England4020177,6057
3. Tyskland4020161,2127
4. Italien4020160,2256
5. Frankrig2120151,7485
6. Rusland2110243,5494
7. Portugal1101243,4495
8. Belgien1101235,3004
9. Holland1101232,7504
10. Ukraine1101231,9003
11. Tyrkiet0201231,0004
12. Østrig0201229,9253
13. Tjekkiet0201227,1001
14. Danmark0201226,5001
15. Grækenland0201225,3001
16. Cypern0100325,0001
17. Serbien0100324,7502
18. Kroatien0100324.3751
19. Skotland0100323,8752
20. Schweiz0100322,0003
21. Norge0100321,5001
22. Sverige0100321,0001
Nummer 23-51.01003xx
Nummer 52-55. 01002xx
Liechtenstein00001xx

Forskellen på 15. og 16.-pladsen

Danmark lå før denne sæson på 16.-pladsen og havde en plads i Champions League-kvalifikationen til den danske mester samt tre pladser i Europa League-kvalifikationen. 

Og sådan er det også i 2020/21-sæsonen, da den baserer sig på de danske holds præstationer fra 2014 til 2019. 

Men fra 2021/22-sæsonen, hvor Europa Conference League indføres, kan det altså se meget anderledes ud, og det hele afhænger af, hvordan FCK klarer sig i resten af Europa League i denne sæson. 

Danmark er i løbet af denne europæiske sæson hoppet to pladser frem på koefficient-ranglisten og ligger nu nummer 14 - hovedsageligt fordi landene under Danmark har mistet gode 2014/15-sæsoner i forhold til den danske. 

Hvis FCK holder Danmark på mindst 15.- pladsen, vil Danmark i 2021/22-sæsonen være glimrende stillet med to hold i Champions League-kvalifikationen, et hold i Europa League-kvalifikationen og to hold i Conference League-kvalifikationen. 

Altså et væsentligt skridt op i forhold til nu. 

Men ryger Danmark ud af top-15, ser det til gengæld noget værre ud end nu. 

Danmark vil i så fald havne i selskab med lande som Gibraltar og Nordirland i et stort felt af lande fra 16.- til 51. pladsen, der alle har et hold i Champions League-kvalifikation, nul hold i Europa League-kvalifikationen og tre hold i Conference League-kvalifikationen. (Se tabellen herover)

FCK og kampen for top-15

Danmark skal altså meget gerne holde sig på mindst 15.- pladsen efter denne sæson i Europa, og det er heller ikke helt umuligt.

Herunder følger en forklaring af koefficientsystemet, og den nuværende situation i kampen om top 15. 

Sådan laver holdene koefficientpoint: 

Koefficientsystemet er forholdsvist simpelt. En sejr i et gruppespil giver to point og en uafgjort giver et point. I kvalifikationen halveres pointene. 

I Champions League får holdene desuden fire bonuspoint for at kvalificere sig til gruppespillet, og fem bonuspoint mere for at nå til ottendedelsfinalerne. 

I både Champions League og Europa League får man desuden ét bonuspoint i både en kvart-, semi- og finale. 

For at finde et lands koefficientpoint lægges alle deltagende holds point sammen og divideres med antallet af deltagere. Eksempelvis har Danmark i denne sæson lavet 2,375 point. 

KlubKvalifikationGruppespilBonusKoefficient
FCK4307
Brøndby2002
Esbjerg0,5000,5
FCM0000
9,5 point/4 deltagere2,375

For at finde Danmarks samlede koefficientpoint, der tæller på accesslisten for 2021/22, lægges pointene for de seneste fem sæsoner sammen. 

Danmark har lavet henholdsvis 4,875 point (FCK i EL-gruppespil) 5,250 point (FCK i EL-gruppespil) 8,500 point (FCK i CL-gruppespil og EL-slutspil) og 5,500 point (FCM i EL-gruppe- og slutspil) i de fire foregående sæsoner, der sammen med indeværende sæson tæller på den den rangliste, der er afgørende for Danmarks placering på koefficientranglisten forud for 2021/22-sæsonen.

Og dermed står Danmark i skrivende stund noteret for 26,500 koefficientpoint. 

Se en oversigt over hele UEFA's koefficientrangliste via dette link. 

Olympiakos, Røde Stjerne og Dinamo Zagreb truer

Herunder følger en oversigt over den drabelige situation for landene omkring den vitale 15.-plads. 

13. Tjekkiet 27,100 point - 1 af 5 hold tilbage

Slavia Prag er sidste tilbageværende tjekkiske deltager, og de kan umiddelbart godt få svært ved at få ret meget ud af en svær Champions League-pulje med Barcelona, Dortmund og Inter som modstandere, hvilket giver Danmark muligheden for at passere Tjekkiet. 

Slavia får 0,400 point per sejr og 0,200 point per uafgjort i Champions League, og laver de eksempelvis en sejr og en uafgjort i resten af puljen, skal FCK 'kun' have to sejre og en uafgjort for at hive Danmark forbi Tjekkiet. 

14. Danmark 26,500 point – 1 af 4 hold tilbage

FC København henter for hver sejr i Europa League 0,500 point per sejr til det danske regnskab. En uafgjort giver 0,250 point.

15. Grækenland 25,300 point – 1 af 5 hold tilbage

Olympiakos henter i Champions League 0,400 point per sejr og 0,200 point per uafgjort til Grækenland, da deres point skal divideres med fem deltagere.

Til gengæld er grækerne kun 1,200 point efter Danmark, og da en kvalifikation til Champions Leagues ottendedelsfinaler giver 1,000 point (5 bonuspoint/fem deltagere) skal Olympiakos altså helst ikke gå videre fra deres gruppe med Bayern München, Tottenham og Røde Stjerne.

16. Cypern 25,000 point – 1 af 4 hold tilbage

APOEL er i Europa League og kan som FCK hente 0,500 point for en sejr og 0,250 point per uafgjort. Cyprioterne er 1,500 point efter Danmark, og APOEL har med to nederlag fået en skidt start på gruppespillet. 

17. Serbien 24,750 point – 2 af 4 hold tilbage

Serbien truer i den grad med at overhale Danmark. Serberne har både Partizan i Europa League og Røde Stjerne i Champions League, og begge har fået en rimelig god start på deres respektive gruppespil. 

Serberne er kun 1,750 point efter Danmark, og det kan hurtigt hentes. Røde Stjernes kommende to kampe mod Tottenham bliver afgørende. Røde Stjerne skal set med danske øjne helst ikke videre til Champions Leagues slutspillet, da det alene vil give 1,250 point i bonus til det serbiske regnskab.

18. Kroatien 24,375 point – 1 af 4 hold tilbage

Kroatien er 2,125 point efter Danmark, så der er umiddelbart rigeligt at give af for Danmark. Men Dinamo Zagreb er med i Champions League, og efter åbningssejren over Atalanta er de stadig i spil til at gå videre til Champions Leagues slutspil. Det alene vil give Kroatien 1,250 point til det samlede regnskab.

19. Skotland 23,875 point – 2 af 4 hold tilbage

Skotterne har indtil videre haft en forrygende sæson i Europa, og med både Rangers og Celtic tilbage i Europa League kan skotterne ikke helt afskrives i forhold til at overhale Danmark. De er dog 2,625 point efter, så der skal mange sejre til, og i Europa League er der først bonuspoint fra kvartfinalerne og frem. 

Ingen top 15 - og hvad så?

Hvorfor er det vigtigt, at Danmark placerer sig i top 15? Er der så stor forskel fra nu? Og det kræver vel kun én god sæson efterfølgende at spille sig om i top 15? 

Jo, det er for så vidt korrekt. Men udfordringen er bare, at det endnu er usikkert, hvor nemt det bliver at spille sig op af listen fremover. UEFA har således ikke bekræftet, hvordan man optjener koefficientpoint i Conference League, eller om der kommer ændringer i Europa League. 

Derudover bliver det alt andet lige sværere end tidligere for Danmark at optjene point, hvis man er uden for top 15 efter denne sæson, da man i højere grad end nu får ringere vilkår for at optjene point. 

For mesterholdene i alle lande er mulighederne uændrede, men for ikke-mesterholdene fra top 15-landene kommer der fra 2021/22 en ekstra chance for at nå et gruppespil og optjene koefficientpoint. 

Holdene fra top 15-landene har således et ikke-mesterhold hold i Champions League-kvalifikationen, der reelt får tre chancer for at spille sig i et gruppespil og mindst et hold i Europa League-kvalifikationen, der får to chancer. 

Ikke-mesterhold uden for top 15 deltager udelukkende i Conference League-kvalifikationen og har altså kun én chance for at nå et gruppespil. 

Det giver alt andet lige top 15-landene efter denne sæson langt bedre vilkår for at hente koefficientpoint og dermed fastholde sin plads i det fine selskab. 

Og for Danmark er det langt fra ligegyldigt, om der er optimale chancer for at høste point i de kommende sæsoner eller ej. 

Den stærke danske 2016/17-sæson med 8,500 point ryger ud af regnskabet om et par år, og så nærmer vi os tiden efter 2024, hvor der formentlig venter nye revolutioner af UEFA's klubturneringer.

Oplev F.C. København på hjemmebane i Telia Parken. Se kampprogrammet og mulighederne her!


Af Mikael Blond

35 kommentarer

bruger 130626 15:06          
V
wendelbo 15:10          
fed artikkel men det er fanme ikke nemt at forstå :D
Kingcasiraghi 15:18          
@wendelbo

Tak, og jeg er helt enig, men det kan nok ikke gøres ret meget simplere, desværre. Men nu har jeg gjort arbejdet, så spørg endelig, hvis der er noget, der er uklart, så skal jeg forsøge at svare efter bedste evne. Mvh Mikael Blond, bold.dk
LaChrissen 15:21          
Er så træt af at UEFA har lavet en tredje turnering. Kæft det er plat. Hvorfor er der seriøst ikke nogen, som gør noget? Altså VM i Qatar og korruption i fodboldinstanser. Fuck hvor er topfodbold blevet noget værre lort
Altvidende 15:27          
Hvor for er der ingen der gør noget???

Jo det er vi da et par stykker eller tre der gør. Vi ser ikke deres lort, de tænker kun på de største og vil skide de små lande et langt stykke. Så vi er nogle der ikke gider se deres korupte lort på tv. Eneste måde vi kan ramme dem på, når nu ikke de gider lytte. Boucut lortet, og ram dem på seer antallet, eneste sprog de forstår.
wendelbo 15:32          
Kingcasiraghi: jeg sagde det måske forkert ! for super fedt skrevet.

men man skal godt nok holde tungen lige i munden for at kunne huske det hele, og hvad der er godt og skidt for danmark !

men det jeg fik ud af det er faktisk at vi ligger ret fint til vis vi får et par sejre.
Kingcasiraghi 15:38          
@wendelbo Nej, du har helt ret, og jeg forstod det også sådan. Det er et kompliceret emne, og jeg ville bare stille mig til rådighed, hvis der er uklarheder eller brug for uddybning.
Mandag 21. oktober