2022-01-10 14:19:12

FCK mangler Zeca: Klapper i om Ekdal

FC Københavns sportsdirektør, Peter Christiansen, vil ikke kommentere på rygtet om Albin Ekdal, men klubben kigger efter forstærkning til både midterforsvaret og offensiven, ligesom Carlos Zecas fravær skal løses.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 22. runde

FT

SAM

1 - 2

TOR

FC København kan se frem til et formentlig ganske travlt transfervindue, hvor klubben ventes at hente forstærkninger til flere kæder.

Sportsdirektør Peter Christiansen løfter sløret for, at han blandt andet kigger offensivt og i midterforsvaret, ligesom langtidsskadede Carlos Zeca måske skal erstattes.

- Vi kigger selvfølgelig på, hvor vi kan forstærke gruppen og hvilke kompetencer vi skal have ind for at komplementere de spillere, vi allerede har, siger PC til bold.dk.

- Vi får nogle spillere tilbage, plus at de unge har fået masser af erfaring i et efterår, hvor vi har været hårdt ramt. Men vi bliver aktive, og det er ikke nogen hemmelighed, at vi også kigger på den forreste del af banen.

Lige nu har I kun tre midtstoppere i truppen. Der skal I vel også forstærkes?

- Det er et godt bud i hvert fald, siger PC med et smil.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCK mangler Zeca: Klapper i om Ekdal
Foto: Henry Romero/Reuters/Ritzau Scanpix

Zeca er også ude i længere tid. Skal han afløses?

- Det er i hvert fald en problematik, vi er nødt til at forholde os til. Men vi har egentlig mange muligheder for at lægge det puslespil på midtbanen.

- Hvis det rigtige byder sig, og den rigtige mulighed med den rigtige kvalitet er der, vil vi ikke udelukke det.

Er Albin Ekdal den rigtige mulighed?

- Jeg kommenterer ikke på specifikke spillere.

Blandt offensive forstærkninger har FCK været kædet sammen med landsholdsspiller Andreas Skov Olsen, men Peter Christiansen var ikke meget for at kommentere på specifikke spillere eller positioner.

- Der kører rigeligt med rygter, så der tror jeg bare, at jeg stopper.

Oviedo og Bengtsson spiller ikke nok
Bryan Oviedo er derudover én af de FCK-spillere, der er rygtet væk fra klubben, og en exit kan da også godt komme på tale, siger Peter Christiansen.

- Han spiller ikke nok i forhold til der, hvor han er i sin karriere, siger PC.

- Det er samme situation som i sommer; hvis det rigtige kommer for ham, og vi føler, at vi er dækket godt nok ind på venstre back, så er han én, som muligvis godt kan få lov at rejse videre i sit fodboldliv.

- Det skal være det rigtige for ham også, så vi må se.

Er det lidt samme situation for Pierre Bengtsson?

- Ja, det er lidt det samme, siger Peter Christiansen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 22. runde

FT

SAM

1 - 2

TOR

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce