FIFA arbejder på at ændre reglerne for udlejninger for spillere, hvor klubber fra juli begrænses til at måtte have otte internationale lejeaftaler for spillere over 21 år.
Det bliver reduceret til seks lejeaftaler fra 2024, mens de nationale ligaer har tre år til at implementere et nye system baseret på FIFA's regler.
Derudover forbydes de såkaldte 'bridge transfers', der betyder, at en klub ikke kan købe en spiller og sende ham til en tredje klub med det samme.
FC Midtjylland er herhjemme kendt for at have mange lejeaftaler, og klubben er fuldt ud opmærksom på de nye regler.
- Det har været undervejs længe. FIFA og UEFA har været inde og kigge på at lukke lidt ned for de klubber, der køber mange spillere og lejer mange ud, siger Steinlein til bold.dk.
- Det har vi forberedt os lidt på, og vi har afviklet et par spillere i det her vindue. Vi skal selvfølgelig ned på det antal, så det passer.
- Dem under 21 år tæller ikke med, og dem, der er over, skal vi være opmærksomme på, hvor mange vi har i det næste vindue, som vi må leje ud.
- Det bliver en restriktion, der langsomt træder i kraft. Det er sådan, reglerne er, og det skal vi selvfølgelig også indordne os under, siger Steinlein.
FC Midtjylland har i øjeblikket 17 spillere på udlån ifølge Transfermarkt.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Midtjylland
3F Superliga





























