3F Superliga -FCM er i dialog med uheldig forsvarspiller
2019-07-10 19:15:02
Foto: Getty Images

FCM er i dialog med uheldig forsvarspiller

22-årige Kristian Riis har været ude med en knæskade i næsten et år, og klubben er nu i dialog om fremtiden med den uheldige forsvarspiller.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

I 2016/17 var den unge forsvarsspiller Kristian Riis med 18 kampe i alle turneringer på randen af et gennembrud i FC Midtjylland.

Riis blev i sommeren 2017 belønnet med en ny langvarig aftale, og siden blev han udlejet til Vendsyssel og var som nøglespiller med til at spille nordjyderne op i Superligaen – dog med visse knæproblemer i den sidste halvdel af sæsonen.

Riis blev sidste sommer sendt til Esbjerg på en lejeaftale i starten af sidste sæson, men nåede på grund af sine vedvarende knæproblemer blot ét minuts spilletid i bronzesæsonen.

Nu er den 22-årige forsvarspiller tilbage i FC Midtjylland, men han ikke deltaget i opstarten, og fremtiden er uvis.

- Kristian har desværre været alvorlig skadet og er ikke kommet ovenpå endnu. Vi og Kristian snakker løbende sammen om, hvad vi kan gøre. Han har været ude i næsten et år, og lige nu får han ro til at finde ud af, hvad han vil og kan. 

- Vi er i tæt samråd med hans familie og sundhedsstab om mulighederne, og det er  bare rigtig synd for Kristian det her, siger sportschef Svend Graversen til bold.dk. 

Riis står noteret for ni U-landskampe for Danmark.

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce