3F Superliga -FCM-profiler ude af trup: Skyldes rotation
2020-10-04 19:25:44
Foto: Getty Images

FCM-profiler ude af trup: Skyldes rotation

Claus Steinlein forklarer fraværet af Erik Sviatchenko og Frank Onyeka som rotation på holdet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC Midtjylland spiller i skrivende stund mod AC Horsens på udebane i 3F Superligaen fire dage efter, holdet kvalificerede sig til Champions League.

Mod Horsens er profiler som Erik Sviatchenko og Frank Onyeka helt ude af kamptruppen. Det skyldes dog ikke interesse fra andre klubber og mulige salg. FCM-direktør, Claus Steinlein, forklarede inden opgøret til TV3 Sport, at der blot var tale om rotation i truppen.

- Priske har roteret, og spillerne er her også, når transfervinduet lukker på tirsdag. Vi er kommet langt med den her trup. Det er nu, vi skal bevise, at vi både kan klare os europæisk og i Superligaen. Det kræver et top-niveau men også, at vi har noget bredde i truppen, sagde Steinlein til TV3 Sport og fortsatte:

- Hvis vi skal sælge vores spillere, så skal det være på grund af helt store tilbud. De har ikke været der endnu. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce