2021-01-17 11:02:41

FCM udlejer talentfuld back til AC Horsens

FC Midtjylland har udlejet 19-årige Nikolas Dyhr til AC Horsens for resten af sæsonen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Kampen om spilletid i FC Midtjylland er hård, så i foråret skal Nikolas Dyhr forsøge at fortsætte sin udvikling i sin tidligere klub.

Han er nemlig blevet udlejet til AC Horsens frem til sommer, meddeler FCM søndag formiddag.

- Dyhr er et stort talent, som tidligere har gjort det godt i Superligaen. Lige nu er han i en situation, hvor kontinuerlig spilletid er et must i forhold til hans udvikling. Derfor giver lejeaftalen rigtigt god mening for alle parter, siger FCM-sportschef Svend Graversen og tilføjer:

– Vi er rigtigt glade for, at det kunne lade sig gøre at lave denne aftale med Horsens, som flere gange har vist, at de er i stand til at udvikle spillere yderligere. Det håber vi selvfølgelig også at se med Dyhr, som vi fortsat tror rigtigt meget på.

Dyhr er den tredje spiller, som AC Horsens i denne sæson har lejet i FC Midtjylland. Det samme gælder nemlig for Søren Reese og Casper Tengstedt.

Nikolas Dyhr har hidtil spillet 20 førsteholdskampe for FC Midtjylland. Fire af dem har været i indeværende sæson.

Den unge back kom til FC Midtjyllands ungdomsafdeling i 2016 fra netop AC Horsens.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce