2021-01-22 20:22:02

FCN-chef roser defensivt stærke Viborg

Viborg gav FC Nordsjælland kamp til stregen i fredagens test, hvor særligt 1. divisionsholdets defensiv får roser fra Flemming Pedersen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

FC Nordsjælland vandt fredag deres anden testkamp ud af to mulige, da de slog Viborg med 2-1, efter Farum-klubben havde besejret Helsingør med 4-2 for en uges tid siden. 

Viborg havde til kampen Lars Friis på sidelinjen som cheftræner for første gang, og han havde på forhånd planlagt et fokus på defensiven. 

Netop defensiven fik også roser fra FCN-træner Flemming Pedersen efter kampen. 

- Det var en meget kompetetiv kamp, synes jeg. Og det er ikke fordi, at Helsingør-kampen i sidste uge ikke også var det, men det var endnu mere kompetetivt i dag. Man kan godt se, at Viborg er et rigtig godt organiseret hold. De er jo ved at gøre klar til Superligaen, og det, synes jeg, var tydeligt.

- Især defensivt var de stærke. De levnede ikke meget plads mellem linjerne, så vi var nødsaget til at spille nogle længere bolde, så vi kunne åbne deres forsvar. Så de stillede os nogle udfordringer, siger Flemming Pedersen til fcn.dk. 

Torsdag tester FC Nordsjælland formen igen, når de møder både Fremad Amager og Næstved

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce