Luk

Fenerbahce-boss: Aldrig været tættere på Özil

| Premier League | 4 kommentarer

Infoboks

Fenerbahce - Rizespor
Süper Lig (30/01)
Oddset 1,37 4,90 7,35
bet365 1,33 5,00 8,50

Mesut Özil har aldrig været tættere på at skifte til Fenerbahce. Det fortæller klubbens sportsdirektør Emre Belözoglu. 

Det kommer næppe som en overraskelse, at Mesut Özil snart er fortid hos Arsenal, der har gjort det meget klart, at den tyske kreatør ikke er en del af planerne. 

Spørgsmålet er så blot, hvor den 32-årige Özil skal hen. Rygterne om et ægteskab med Fenerbahce har floreret en del på det seneste, og skal man tro klubbens sportsdirektør, så er der også noget om snakken. 

- Vi har haft møder med ham og hans agent. Mesut er tættere på end nogensinde før. Det faktum, at Mesut har en barndomsdrøm, og Fenerbahce har den samme drøm, har gjort skiftet meget tæt på for første gang, siger sportsdirektør Emre Belözoglu ifølge Goal.

Mesut Özil har kontraktudløb med Arsenal til sommer, hvorfor han frit kan forhandle med andre klubber. 


Af Andreas Roesen
Onsdag 27. januar