Luk

Fin lodtrækning for Hjulmands drenge

| Europa League | 0 kommentarer

Infoboks

Dinamo Zagreb - Rijeka
1. Division (19/01)
Oddset 1,55 4,10 5,20
bet365 1,50 4,00 7,00

Kasper Hjulmands Mainz møder i Europa Leagues tredje kvalifikationsrunde enten finske RoPS eller græske Asteras Tripolis.

Det bliver ikke kun Bundesliga Kasper Hjulmand skal fokusere på i Mainz. Tyskerne er også at finde i Europa League, hvor man træder ind i tredje kvalifikationsrunde.

Hjulmands mandskab trak her vinderen af opgøret mellem finske RoPS og græske Asteras Tripolis. Det første opgør sluttede i går 1-1, så det er helt åbent hvem der venter tyskerne.

IFK Göteborg, med Lasse Vibe i topform, er så godt som videre fra deres kamp mod ungarske Gyori ETO. Gør de her arbejdet færdigt i returkampen venter en tur til Portugal, hvor Rio Ave venter.

Lodtrækningen til tredje runde
Karabükspor - Rosenborg / Sligo Rovers
Trencin / Vojvodina - Hull
FK Sarajevo / FK Haugesund - Atromitos
Ruch Chorzov / Vaduz - Kairat Almaty / Esbjerg
Chornomorets Odesa - Split / Hapoel Beer Sheva
Buducnost Podgorica / Omonia - Metalurg Skopje / Zeljeznicar
Real Sociedad - Aberdeen / Groningen
Dinamo Moskva - Hapoel Kiryat Shmona
Luzern / Saint Johnstone - Zestafoni / Spartak Trnava
Torino - Brommapojkarna / Crusaders
Astana / Hapoel Tel Aviv - Linfield / AIK Stockholm
Young Boys - Ermis Aradippou
Mainz - RoPS / Asteras Tripolis
PSV Eindhoven - Botov Plodiv / St. Pölten
Zulte Waregem / Zawisza Bydgoszcz - Derry City / Shakhtyor Soligorsk
Elfsborg / Inter Baku - Neman Grodno / FH Hafnafjordur
Litex Lovech / Diosgyori - Sillamäe Kalev / Krasnodar
Motherwell / Stjarnan - Nomme Kalju / Lech Poznan
Cukaricki / SV Grödig - CSKA Sofia / Zimbru Chisinau
Petrolul Ploiesti / Flamurtari - Viktoria Plzen
Mlada Boleslav / Siroki Brijeb - Lyon
Laci / Zorya - Molde / Gorica
Astra - Kosice / Slovan Liberec
Vikingur / Tromsø - Rijeka / Ferencvaros
Dinamo Minsk / MyPa - CFR Cluj / Jagodina
Neftci / Koper - Bursaspor / Chikhura Sachkhere
Gyori ETO / IFK Göteborg - Rio Ave
Club Brugge - Brøndby
Atlantas / Shakhter Karagandy - Dundalk / Hajduk Split

Første kamp spilles 31. juli, mens der er returkampe 7. august.


Af Jesper Helmin
Søndag 17. januar