Rocce Commisso har taget det ilde op, at en gruppe fans af Fiorentina har opført et banner i Firenze, hvor ejeren portrætteres som Joker-karakteren fra Batman.
- Ingen greb ind, og ingen leder efter de ansvarlige. Det er en fornærmelse, som er uacceptabel, siger Commisso i et indslag til klubbens hjemmeside.
- Jeg er blevet klar over, at en gruppe fans ikke ønsker min tilstedeværelse i klubben. Derfor er jeg nødt til at reflektere over, hvordan jeg fortsat skal lede klubben.
Han minder de utilfredse fans om, at de skal være taknemmelige for den økonomiske sikring, han har bragt til klubben.
- Jeg har brugt over 2,3 milliarder kroner, siden jeg overtog klubben. Jeg kan ikke blive ved med at smide 800 millioner kroner i klubben hvert andet år, men jeg kan forsikre fansene, at klubben aldrig vil gå konkurs under min ledelse.
- Jeg håber, klubbens fans vil tage dette med i sine betragtninger. De ved, hvad de har nu, men de ved ikke, hvad hvad fremtiden kan bringe uden mig, udtaler Commisso.
Fiorentina indtager lige nu en syvendeplads i den italienske Serie A. Inden transfervinduet smækkede i, hentede klubben brasilianske Arthur Cabral, som skal erstatte den serbiske målsluger Dusan Vlahovic.


Fiorentina
Serie A


































