Fremad Amager er reddet på målstregen efter en truende konkurs den seneste måneds tid.
Torsdag morgen kunne bold.dk fortælle, at lønnen for anden måned i træk ikke var tikket ind hos de ansatte, og sorte konkurs-skyer trak ind over den traditionsrige NordicBet Liga-klub - igen. Læs den historie HER.
Men bold.dk kan nu melde om særdeles positivt nyt for Amager-klubben.
Fremad Amager er ifølge bold.dk's oplysninger blevet reddet af investorer, der lægger den fornødne kapital til at drive klubben videre.
Som bold.dk hører det, samlede ledelsen alle i klubben klokken 12.30 torsdag, og her var meddelelsen, at Fremad Amager var reddet.
Budskabet var, at der var garanti for, at udgifterne kunne betales det næste lange stykke tid. Hvor længe vides ikke, men Fremad Amager kommer ikke til at stå i samme situation om en måned, forlød det.
De ansatte står til at få deres martsløn udbetalt senere torsdag, hvilket er uhyre vigtigt for Fremad Amager, fordi de så slipper for et påkrav og dermed ikke kan begæres konkurs i næste uge, som ellers kunne være tilfældet.
Fremad Amager-spillerne kan derfor ånde lettet op endnu en gang, da klubben er reddet for nu, men optakten til fredagens vitale kamp i 1. division må siges at have været kaotisk.
Fredag aften møder Fremad Amager bundrivalerne Jammerbugt FC i Sundby Idrætspark.
Begge klubber ligger aktuelt under nedrykningsstregen, hvorfor der er uhyre vigtige point på spil.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Fremad Amager
Betinia Liga


































