Luk

Fremad Amager henter lovende afrikansk duo

| 1. Division | 7 kommentarer

Infoboks

HB Køge - Fremad Amager
1. division (03/10)
Oddset 3,00 3,55 2,25

Fremad Amager har hentet yderligere to unge talenter i form af Salisu Abdullahi og David Martin fra FDC Vista.

Tidligere på sommeren hentede Fremad Amager Olakunle Olusegun fra russiske FDC Vista, hvilket hidtil har været en stor succes.

Den 18-årige offensivspiller har imponeret stort, og nu har Fremad Amager hentet yderligere to talenter fra FDC Vista i form af Salisu Abdullahi og David Martin.

Salisu Abdullahi, der spiller centralt i banen, glæder sig til udfordringen i Fremad Amager.

- Jeg har drømt om at spille professionel fodbold, siden jeg var helt lille. Det har været svært at komme igennem nåleøjet med et stort udvalg af fodboldspillere i hjemlandet. Det første store skridt kom med akademifodbold, og så handlede det om at sætte sig nye mål for hvert spring. 

- Lige nu har jeg underskrevet min første professionelle kontrakt, og inden jeg sætter de næste mål i min karriere, skal jeg lige have tid til at nyde det. Jeg vil selvfølgelig kæmpe hårdt for at slå igennem, men jeg ved, at der er kamp om pladserne. Det skræmmer mig dog ikke, siger Salisu Abdullahi til klubbens hjemmeside.

David Martin beskrives som en lynhurtig højreback, og han er klar til at vente på sin chance i Fremad Amager.

- Det er en helt ny chance og en stor udfordring. Der venter mig en stor oplevelse. Jeg spillede en træningskamp for Fremad Amager på træningslejren for et halvt år siden. Jeg husker tydeligt, hvor vigtig den kamp var for mig. Det, som har bragt mig hertil, er min dedikation, og det har været en del af min fodbolduddannelse. 

- Jeg ved godt, der ikke venter en startplads fra dag 1. Arbejdet starter nu med at komme ind i start 11’eren. Det er helt sikkert nemmere at tilpasse mig med gode venner omkring mig. Der giver muligheden for at komme hurtigere på plads og fokusere på fodbolden, siger David Martin.


Af Martin Schmidt

7 kommentarer

CLkommerhjem 08:36          
Fremad Amager har hentet yderligere to unge talenter i form af Salisu Abdullahi og David Martin fra FDC Vista.

Tidligere på sommeren hentede Fremad Amager Olakunle Olusegun fra russiske FDC Vista, hvilket hidtil har været en stor succes.

Den 18-årige offensivspiller har imponeret stort, og nu har Fremad Amager hentet yderligere to talenter fra FDC Vista i form af Salisu Abdullahi og David Martin.

Salisu Abdullahi, der spiller centralt i banen, glæder sig til udfordringen i Fremad Amager.

- Jeg har drømt om at spille professionel fodbold, siden jeg var helt lille. Det har været svært at komme igennem nåleøjet med et stort udvalg af fodboldspillere i hjemlandet. Det første store skridt kom med akademifodbold, og så handlede det om at sætte sig nye mål for hvert spring.

- Lige nu har jeg underskrevet min første professionelle kontrakt, og inden jeg sætter de næste mål i min karriere, skal jeg lige have tid til at nyde det. Jeg vil selvfølgelig kæmpe hårdt for at slå igennem, men jeg ved, at der er kamp om pladserne. Det skræmmer mig dog ikke, siger Salisu Abdullahi til klubbens hjemmeside.

David Martin beskrives som en lynhurtig højreback, og han er klar til at vente på sin chance i Fremad Amager.

- Det er en helt ny chance og en stor udfordring. Der venter mig en stor oplevelse. Jeg spillede en træningskamp for Fremad Amager på træningslejren for et halvt år siden. Jeg husker tydeligt, hvor vigtig den kamp var for mig. Det, som har bragt mig hertil, er min dedikation, og det har været en del af min fodbolduddannelse.

- Jeg ved godt, der ikke venter en startplads fra dag 1. Arbejdet starter nu med at komme ind i start 11’eren. Det er helt sikkert nemmere at tilpasse mig med gode venner omkring mig. Der giver muligheden for at komme hurtigere på plads og fokusere på fodbolden, siger David Martin.
Vildt nok at skrive sådan en artikel om to nye spillere uden at skrive hvilket land de kommer fra, men Afrika er selvfølgelig også det land som alle børn kender.
Sir 08:48          
" men Afrika er selvfølgelig også det land som alle børn kender."

Hehe stærkt!
kimref 09:06          
de kommer fra Nigeria
ABCDE FC 09:35          
Fun Fact. FDC Visma er ejet af Fremad Amager´s ejer Jerome Solamito.

Klubben består af Europæer og Afrikanere og spiller, mig bekendt, ikke i det russiske liga system men primært træningskampe/turneringer. Det lader til at klubbens eneste formål er at finde unge afrikanere og sende dem videre. Bla til Fremad Amager.
Werner Preben 10:07          
Kan kun være enig, noget dovent. Kunne man forestille sig en artikel hvor der stod 2 unge europæere......
Frank8 14:44          
Når man læser link fra Fredericia Avis etc., så virker det jo nærmest som organiseret menneskehandel..., men det er fodboldverden vel i bund og grund.

Hvad der dog undrer mig, er at ingen stiller spørgsmålstegn omkring Fremad´s ejerstruktur - specielt med henblik på den KYC og Hvidvasknings fokus der er i verden p.t. (især i finans industrien). Der må da være en bank bag Fremad Amager, der skal foretage en KYC omkring pengestrømmen (hvor pengene kommer fra, hvem de kommer fra og hvordan forholdene er omkring det person galleri). Hovedejeren (med russisk islæt - ikke stråmanden fra det sydfranske) bag Fremad, har været efterlyst af Interpol i 4 år, hvilket kan ses ved simpel brug af Google. Sagen mod ham er dog lagt i skuffen. Alligevel burde alarmklokker i den grad gå i gang hos Banker, DBU etc. Læser man regnskabet fra klubben, så er der en pæn stor risiko for at de går konkurs næste sommer (red. revisor kommentar i regnskabet), skulle der ikke være garantier fra hovedejeren - en hovedejer der trak sig fra Fulham efter 2 år.
Tirsdag 29. september