Barcelona-angriber Antoine Griezmann mener, at han er et nemt offer for omgivelserne, når det går holdet dårligt, fordi han ikke taler så meget i pressen.
Barcelona led i weekenden et 0-1-nederlag til Atletico Madrid, som samtidig var et opgør, hvor Antoine Griezmann mødte sin tidligere klub.
Barcelona-angriberen mener, at han tit bliver gjort til syndebuk i klubben, fordi han er et nemt offer, når det går dårligt for holdet.
- Jeg accepterer kritikken, for det er ikke den bedste udgave af Griezmann, I ser. Når vi taber, er jeg et nemt offer, fordi jeg ikke taler eller får mine folk til at tale, siger Griezmann ifølge Sport.
- Det er rigtig hårdt, når man kommer fra en anden klub til Barca, og man har tre trænere og en pandemi. Det er svært.
- Jeg har stadig brug for tid til at tilpasse mig mine holdkammerater og omvendt. Endnu mere efter vi har haft tre trænere med forskellige systemer, siger Griezmann.
Barcelona ligger nummer 13 i La Liga efter otte kampe.
10 kommentarer
Så må man bare håbe at det gode forhold snart synliggøres rent sportsligt... der er brug for det
Til hans forsvar er han landet i et totalt kaos med et hold i opløsning, tre trænere (som han selv påpeger) med hver deres spillersystem og hele tiden nye folk omkring sig. Jeg tror, Messi smutter til vinter. Jeg håber, han når at score de sidste mål for at slå Peles rekord, men hans tid er forbi. Jeg håber inderligt, der bliver lavet en kæmpe hyldest til ham. Og så håber jeg, at bunden blev ramt i sommeren 2020, og at vi langsomt bevæger os fremad med unge spillere omkring en stamme af Ter Stegen, De Jong, Griezmann. Faktum er nok, at vores Barca mere ligner Ajax end Bayern lige nu. Masser talent, men ikke verdens bedste hold. Men måske kan blandt andre Griezmann få 3-4 år og være med til at bygge det her op, så det lander øverst på verdenstronen igen i 2023/24.
Liverpools succes blev ikke skabt på en (eller to) sæsoner. Det tager lidt tid...
Handlet er han jo den tredje dyreste spiller i Barcelona - 120 mio € - 6. dyreste spiller nogensinde.
så deeeeeet
Griezmann er jo helt ved siden af sig selv, og det stikker altså dybere end bare forskellige trænere.. Spillere som Ansu Fati og Pedri har vel været udsat for det samme, men leverer da typisk på et højt niveau, særligt førstnævnte.. Så hvis et par 17-årige knægte kan, så burde en spiller med Griezmanns evner da også kunne..
Det er jo også decideret pinligt for en spiller som Griezmann, at Braithwaite flere gange kan komme ind med 10 minutter igen, og med ren arbejdsindsats outshine Griezmann med flere længder.. Det kan Barca da ikke være tjent med, særligt med tanke på den investering de har lagt i ham.