Premier League -Grønnemark forlænger med Liverpool
Foto: Privat/Thomas Grønnemark
2018-11-19 10:33:13
Foto: Privat/Thomas Grønnemark

Grønnemark forlænger med Liverpool

Indkasttræneren Thomas Grønnemark har forlænget sit engagement i Liverpool efter en indledende prøveperiode med succes. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Den danske indkasttræner og verdensrekordhold i lange indkast Thomas Grønnemark har efter en indledende prøveperiode fået forlænget til ophold i Liverpool. 

- Jeg er stolt over det opnåede i Liverpool og af forlængelsen af aftalen. Det dokumenterer Liverpools tilfredshed med mit arbejde, og de også ser og anerkender de resultater, vi har nået med spillerne.

- Jeg håber, at arbejdet kan krones med en eller flere titler, når sæsonen slutter i maj måned, siger Grønnemark i en pressemeddelelse. 

42-årige Grønnemark, der også samarbejder med FC Midtjylland og en unavngiven Bundesliga-klub, træner både spillere i lange, korte og hurtige indkast med mere. 

Han har blandt andet arbejdet med forsvarspilleren Joe Gomez, der søndag kastede det indkast, der førte til Englands afgørende mål i 2-1-sejren over Kroatien. 

Annonce
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce