3. Liga -Hammarby-chef: Lang dialog med Bjørn P-lejr
2021-01-18 16:26:39
Foto: Getty Images

Hammarby-chef: Lang dialog med Bjørn P-lejr

Hammarby bekræfter, at der er dialog med Bjørn Paulsen, men der er endnu ikke fundet en løsning, da også økonomi spiller ind, siger sportschef Jesper Jansson.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Bjørn Paulsen har et halvt år tilbage af sin kontrakt i tyske Ingolstadt, men forleden erklærede han sin kærlighed til sin tidligere klub Hammarby.

Danskeren fortalte, at kun Hammarby var interessant for ham i Sverige, selvom Malmö FF på rygtebørsen er blevet meldt ude efter ham.

Nu forklarer Hammarbys sportschef, Jesper Jansson, at der længe har været dialog mellem parterne, men Paulsens udtalelse om, at kun Hammarby er interessant for ham, er ny for sportschefen.

- Jeg har haft lange samtaler med Bjørns agenter i lang tid, men jeg har først lige læst de signaler, han sender i FotbollDirekt, nu. Det er der, bolden ligger, siger Jesper Jansson til Fotbollskanalen.

- Som sagt har jeg ikke hørt de signaler fra ham før. Vi har været i kontakt siden i sommer, så vi må se. Vi har en stærk trup, og det skal passe ind.

- Det skal det også økonomisk, og han har stadig seks måneder tilbage af sin kontrakt. Og vi har ikke fundet frem til en løsning indtil videre.

29-årige Bjørn Paulsen var en fanfavorit i Hammarby, da han spillede der fra 2017 til 2019.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce