I sommer vendte 29-årige Johan Larsson hjem til Brøndby, hvor han satte sin signatur på en kort kontrakt gældende for resten af 2019.
Hidtil er det blevet til fem optrædener i 3F Superligaen, og selvom Johan Larsson er startet på bænken i de seneste tre kampe, føler han, at han er klar.
- Jeg synes, jeg har knoklet utrolig hårdt for at komme i fysisk form, og jeg er, hvor jeg skal være, selvom jeg selvfølgelig mangler lidt kamprytme, siger Larsson til bold.dk og fortsætter:
- Det blev en lidt for hård start, hvor jeg kom ind i kampe alt for tidligt, hvor jeg ikke helt var klar, men både Jens Martin Gammelby og Kevin Mensah var skadet, og det er svært at sige nej, når ens nummer bliver kaldt op.
- Så er man sgu loyal og prøver så godt som muligt, men set i bakspejlet skulle vi måske have givet det en smule mere tid. Når det er sagt, havde jeg gjort det samme igen, for som fodboldspiller vil man altid gerne spille, siger Larsson.
Er du i dialog med Brøndby om en forlængelse?
- Nej, egentlig ikke. Men vi ved, hvor vi har hinanden. CV og jeg havde en super dialog, da jeg kom tilbage hertil, og jeg er super positiv.
- At vende hjem til Brøndby var det rigtige for mig, men det er klart, at man undervurderer situationen lidt, når man har været ude i otte måneder. Man vil bare i gang igen, og så tror man, at man er i samme form som tidligere, men det er ikke så let.
- Man er jo altid til eksamen på en måde - enten er man god nok, og ellers er man ikke. Jeg er overbevist om, at jeg kan hjælpe Brøndby, og jeg bliver bedre og bedre, for hver dag der går.
Tror du, at du spiller i Brøndby efter nytår?
- Ja, det går jeg ud fra. Det er det, jeg vil, og det jeg håber på. Forhåbentlig kan jeg vise mig frem, så andre også synes, jeg skal blive.
- Jeg vil utroligt gerne blive i Brøndby, siger Johan Larsson til bold.dk.
I søndagens 5-2-sejr over Randers afløste Johan Larsson Kevin Mensah med ti minutter igen.


Brøndby IF
3F Superliga



































