1. Division -Juel: Wieghorst vil bruge mig i midten
2014-10-11 11:52:42
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Juel: Wieghorst vil bruge mig i midten

Alexander Juel Andersen har de seneste tre kampe spillet i midterforsvaret i AGF. Det har ifølge forsvarsspilleren hele tiden været træner Morten Wieghorsts plan.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Alexander Juel Andersen har i mange år huseret på højre back, men i de seneste tre kampe har han optrådt i midterforsvaret for AGF. Det har ifølge forsvarsspilleren hele tiden været træner Morten Wieghorsts plan.

- Jeg føler mig fint tilpas derinde. Det har været lidt spændende at se, hvordan det ville gå, for vi har faktisk snakket om det her lige siden, at Morten Wieghorst kom til klubben. Ja, det var faktisk det første, han nærmest sagde til mig. Han ville gerne have mig til at spille i det centrale forsvar, siger Alexander Juel Andersen til stiften.dk.

- Det blev så ikke helt glemt, men i hvert fald sat på stand by, men nu er det så blevet aktuelt, og jeg er godt tilfreds. Modstanderne har ikke fået mange chancer i de tre kampe, vi har vundet, og det er selvfølgelig ikke kun på grund af mig, men hele holdet, der fungerer, lyder det.

Alexander Juel Andersen spillede i ungdomsårene og den første tid som senior i Viborg og Randers FC i midterforsvaret, så det er ikke helt uvant for ham.

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce