FC Nordsjællands Kamaldeen Sulemana har gennem det meste af foråret været det hotteste navn på det danske transfermarked.
Det har væltet med historier om interesse fra storklubber som Manchester United, Ajax og Bayer Leverkusen, men endnu er den 19-årige ghaneser stadig FC Nordsjælland-spiller.
Det skyldes ifølge FC Nordsjælland-cheftræner, Flemming Pedersen, at Sulemana for tiden vælger imellem de tilbud, som FCN har fået og som Sulemana nu har på hånden – og dem er der flere af, lyder det.
Hvad er status på salget af Kamaldeen?
- Det sidste, jeg har hørt, det er, at Kamaldeen skal vælge blandt de muligheder, som han har, og det har han efterhånden skullet i et stykke tid.
- Så det er op til ham selv, og jeg tror, han er i gang med at undersøge lidt forskellige ting, og han vil gerne på besøg nogle steder og så videre, inden han tager sin endelige beslutning, siger Flemming Pedersen til bold.dk og tilføjer:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg forventer ikke, at han spiller her, selv om der ikke er noget, der er afgjort, men jeg forventer, han tager imod et af de tilbud, han har på hånden.
Hvor mange tilbud har han på hånden?
- Lad mig bare sige flere. Så har jeg ikke sagt for meget.
Træner ikke med: Normalt at klubber gør sådan
FC Nordsjælland startede i denne uge op efter sommerferien, og Sulemana er også i Farum.
Han træner dog ikke med af frygt for, at han kan komme til skade forud for et forestående salg.
- Vi holder ham udenfor banen. Han er med i opstarten, men han er ikke med på banen, fordi der ikke er nogen grund til at løbe en risiko med skader eller noget. Det er meget typisk, at klubberne gør det sådan i de her situationer.
Har han så planlagt besøg, som han gerne vil, i de næste uger?
- Jeg ved ikke helt konkret, om det bliver til noget, men jeg ved, at det er det, han har talt om, siger FCN-chefen.
Sulemana har i foråret selv fortalt, at han er klar til at skifte klub.
B.T. har tidligere berettet, at FCN accepterede et bud fra Bayer Leverkusen i januar, men det blev afvist af Sulemana selv, mens Kamaldeen i maj bekræftede overfor B.T., at Ajax havde budt på ham.
Flemming Pedersen har tidligere nævnt, at Liverpool også var en af de klubber, som holdt øje med Sulemana, men det virker til, at Manchester United og Ajax har været de mest seriøse bejlere.
Sulemana har en FCN-kontrakt, som løber til december 2024.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Nordsjælland
3F Superliga

































