For et års tid siden skiftede Kevin Mensah Esbjerg ud med Brøndby, men i denne sæson har Mensah fået meget begrænset med spilletid for klubben.
I efteråret blev det til fire kampe og i alt 45 minutter i Superligaen, og Mensah erkender, at han ikke er tilfreds med efteråret.
- Jeg har ikke været tilfreds med den spilletid, jeg har fået, og klubben har heller ikke været tilfredse med det, siger Mensah til bold.dk.
Er du skuffet over dine præstationer i efteråret?
- Ja, 100 procent. Jeg er skuffet over, at jeg ikke har kunnet bidrage med mere, end jeg har gjort. Det handler om at få bevist sit værd og dermed få gjort sig mere gældende, for jeg har ikke præsteret og derfor heller ikke fået minutter nok.
26-årige Mensah vil i foråret gå efter at få en langt større rolle på holdet – og mens han i Brøndby er blevet brugt på forskellige pladser, forklarer han, at det er en af pladserne i angrebet, han går efter.
- Det handler om at gøre sig gældende for holdet, så jeg spiller, hvor der er brug for mig, men jeg er tiltænkt at spille i angrebet, så det er en af de pladser, jeg vil gå efter.
- Når man har nogle forcer og spidskompetencer, som passer godt til holdet, så handler det om at få vist dem hver dag. Jeg skal have mine kompetencer bedre i spil, for det er vejen ind på holdet.
- Foråret handler selvfølgelig om at få bidt sig mere fast omkring holdet og få mere spilletid. Jeg vil spille mere og få sat mit aftryk på dette hold, som har så meget succes, siger Mensah til bold.dk.
Kevin Mensah har i sin tid i Brøndby spillet 17 kampe og scoret to mål.
mikkel@bold.dk


Brøndby IF
3F Superliga






























