2. Division -Kevin Stuhr Ellegaard tager hjem til 2. division
2020-01-24 13:10:18
Foto: Getty Images

Kevin Stuhr Ellegaard tager hjem til 2. division

Efter flere års ophold hos Elfsborg har Kevin Stuhr Ellegaard lavet en aftale med FC Helsingør i 2. division.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Kevin Stuhr Ellegaard fik ikke sin kontrakt i Elfsborg forlænget, så nu vender han hjem til dansk fodbold.

Han har således lavet en aftale med FC Helsingør, skriver Helsingør Dagblad.

- Jeg er vildt glad for, at det er faldet på plads med FC Helsingør. Tingene passede godt sammen i forhold til at komme hjem til Danmark efter mange år i udlandet, siger han til mediet.

- Jeg har fortsat en enorm lyst til at spille fodbold, og selvom jeg er 36 år, har jeg stadig adskillige år tilbage i mig.

- Jeg synes opbygningsprojektet med FC Helsingør – både på senior og i ungdommen – er vildt spændende og tillokkende. Og så passede det godt sammen med det logistisk, siger han.

Kevin Stuhr Ellegaard har tidligere spillet i klubber som Manchester City, Hertha Berlin, Heerenveen og Randers FC.

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce