Luk

Klopp: Jota giver stor fleksibilitet

| Premier League | 7 kommentarer

Infoboks

Wolverhampton - Crystal Palace
Premier League (30/10)
Oddset 2,05 3,15 4,10
bet365 2,05 3,10 4,20

Jürgen Klopp havde mange grunde til at købe Diogo Jota og peger på portugiserens alsidighed som en stor fordel.

Liverpool bekræftede lørdag aften købet af den 23-årige portugisiske offensivspiller Diogo Jota fra Wolves.

Jürgen Klopp er meget tilfreds med den nye tilføjelse til Liverpool-truppen, som han mener bringer noget fleksibilitet til holdet.

Det siger træneren til klubbens hjemmeside.

- Han er en spiller, der giver os så mange muligheder. Han har fart, han kan kombinere, han kan forsvare, han kan presse. Det gør os mere uforudsigelige, fordi vi kan bruge ham i forskellige systemer, siger Klopp og uddyber:

- Han kan spille alle tre positioner helt fremme i en 4-3-3, og hvis vi spiller med fire midtbanespillere, kan han spille på begge sider. Derudover har han nogle naturlige ting, som passer godt ind i vores spil, siger han.

Diogo Jota kommer til Liverpool efter tre succesfulde sæsoner i Wolves. I sidste sæson spillede han 34 kampe i Premier League og scorede syv mål.


Af Jonas Nielsen

7 kommentarer

haraltidret 00:03          
Med købene af Tiago og Jota så kan det være at Klopp skulle skrue lidt ned for sin retorik om at de andre klubber bruger mange penge. Liverpool var åbentbart ikke mere ramt af Corona pandemiens økonomiske konsekvenser, end at de var i stand til at lave to dyre handler på to dage.
Elviscrosby5 00:13          
Nu skal du måske sætte dig ind i tingene, klubben betaler ca £9m for jota og Thiago samlet dette vindue. Grundet netop corona ved klubben ikke hvad fremtidige indtægter er ift fans og lignende, så de deler prisen op som de betaler i løbet af de kommende år. Samtidig solgte klubben Lovren og Hoever som udligner alle klubbens indkøb i pris for i år.
MR. Buur 00:36          
Liverpool har valgt at have en forsigtig transfer politik i denne vanvittige tid og det er præcis det Klopp har været ude og tale om, Chelsea derimod har haft penge at bruge netop fordi de har haft en periode uden mulighed for at handle og så har de vel også en Oligark der kan smide nogle midler i klubben.

Kigger man på tilgangen i denne sæson så har Liverpool handlet fantastisk - Thiago kan give det ekstra til midtbanen som vi mangler i mange kampe og Jota kan styrke vores offensiv så vi har flere muligheder i den kommende sæson.

Hvis Liverpool får mulighed for at sælge spillere som Brewster, Wilson, Origi og Shaq så føler jeg mig overbevist om at det kommer til at ske og netop udsigten til at skulle spille uden tilskuer i denne sæson gør at Liverpool bliver tvunget til at sælge spillere hvis der skal nye ind.
Liverbird78 08:21          
Små 100 mill. for de 2 spillere det er sku billigt
kanmandet 08:41          
Præcis derfor Klopp var ude i et klogt interview hvor han fortalte at Liverpool kan ikke gøre som Chelsea pt. Smide en masse penge upfront. Derfor har han lavet handler på en hel anden måde, hvor pengene skal betales over alle kontrakternes år. Ja de bliver dyrere på den måde, men det er sådan det kunne lade sig gøre. Klopp er så genial som man kan blive ;)
Charliemurphey 09:04          
@haraltidret
Det er let at være rap i replikken, hvis ikke man kan (eller vil) gennemskue situationen. Liverpools transfervindue minder på ingen måder om den f.eks Chelsea har ført... Mon ikke godt du ved det?
Gains Trinity 09:07          
Salah til barca. Els går de i rødt på løn.
Fredag 30. oktober
Torsdag 29. oktober
VB-kant om drømmestart: Mere end godkendt
14:32
Liverpool må undvære Fabinho mod West Ham
14:25
SIF er hårdt ramt: Kent N. og kvintet har corona
14:24
Liverpool må undvære Fabinho mod West Ham
14:23
SIF er hårdt ramt: Kent N. og kvintet har corona
14:16
Lyngby-direktør fortryder 'uheldig formulering'
14:12
SIF er hårdt ramt: Kent N. og kvintet har corona
14:11
VB-kant om drømmestart: Mere end godkendt
14:10
FCK - Sejr mod Davids orker!
14:10
SønderjyskE rykker træningen til Kolding
14:10
Vejle Boldklub - en ny start
14:04
Lyngby-direktør fortryder ´uheldig formulering´
14:01
Vejle Boldklub - en ny start
14:01
Ny AaB-chef: Kan blive brug for andre typer
13:59
Solskjær ser ikke Arsenal som konkurrenter
13:57
F.C. Internazionale - Milano Siamo Noi
13:55
Solskjær ser ikke Arsenal som konkurrenter
13:53
SIF er hårdt ramt: Kent N. og kvintet har corona
13:47
Lyngby-direktør fortryder 'uheldig formulering'
13:46
Kent Nielsen hylder SIF-profil: Minder om Falk
13:46
F.C. Internazionale - Milano Siamo Noi
13:46
Spurs-tråden| Verdens bedste stadion
13:45
Vejle-juvel: Føler mig ikke så meget yngre
13:44
F.C. Internazionale - Milano Siamo Noi
13:41
Solskjær ser ikke Arsenal som konkurrenter
13:39