Luk

Koeman er ringeste Barca-chef i 18 år

| La Liga | 16 kommentarer

Infoboks

Bayern München - Barcelona
Champions League gruppe E (08/12)
Oddset 1,62 4,70 4,30
bet365 1,65 4,75 4,20

Ronald Koeman har det laveste pointsnit i Barcelona, siden Radomir Antic for 18 år siden stod i spidsen for klubben.

Ronald Koeman har fået sparket i Barcelona efter 67 kampe i spidsen for klubben, og han tager ikke nogen pæn statistik med sig fra sin tid som cheftræner.

Koeman tager fra Barcelona med et pointsnit på 1,96, hvilket er det laveste siden Radomir Antic i 2003, der i sine 24 kampe fik et snit på 1,83 point.

Koemans forgænger, Quique Setien, der blot fik 25 kampe for Barcelona, opnåede et pointsnit på 2,08.

Herunder kan du se et overblik over de seneste Barcelona-trænere og deres pointsnit.

OBS: Jordi Roura agerede vikar for Tito Vilanova i 14 kampe i 2013 på grund af Vilanovas kræftsygdom.

TrænerPeriodeKampePointsnit
Ronald Koeman2020-21671,96
Quique Setien2020252,08
Ernesto Valverde2017-20201452,23
Luis Enrique2014-171812,41
Tata Martino2013-14592,22
Tito Vilanova2013132,08
Jordi Roura
(midlertidig)
2013141,93
Tito Vilanova2012312,52
Pep Guardiola2008-122472,36
Frank Rijkaard2003-20082721,99
Radomir Antic2003241,83
Kilde: Transfermarkt

Af Sara Margren

16 kommentarer

Bluebold 09:11          
Han havde vell også det ringeste spiller materiale i nyere tid ?
SalatMedLåLåPå 09:25          
Enig. Synes man i så en tendens til, at Messi skulle klare det meste på egen hånd i de sidste par sæsoner.
Det blev da kun værre da Suarez smuttede. Når så Messi også er væk, så er det klart at de famler.

Depay har egentlig gjort det godt, men han kan naturligvis ikke bare erstatte Messi.
Kenken 09:28          
Depay har da i den grad skuffet
GezaToldisVenstreNæsebor 09:43          
Han fortryder nok han valgte at stoppe som hollandsk landstræner for at bliver træner i Barca.

Meget muligt han er den med mindst succees i de seneste 18 år, men det han har er også det ringeste hold, der har været i Barca de seneste 40 år, så det er vel begrænset hvad man kunne forvente.
FalconLFC 09:47          
Han har vel ret beset også haft det klart ringeste materiale i de sidste 18 år
Fynbo79 09:49          
Med den spillertrup han har haft til rådighed - så er det da ikke ligefrem en overraskelse...

Dårligste Barca hold i 20 år....
bothorsen 09:59          
Det er vel først når en ny træner har haft dem noget tid, at vi rigtig kan se om de er så dårlige. Hvis den næste gør det markant bedre med samme trup, så peger pilen kun på ham.

Jeg er selvfølgelig enig i at truppen ikke er lige så stærk som for nogen år siden. Men det virker også som om at Koeman er fuldstændig uden evner til at gøre dem bedre.
Mandag 6. december
Søndag 5. december