Luk

Kun Real overgår Aston Villas vilde vinduer

| International | 6 kommentarer

Infoboks

Benfica - Shakhtar Donetsk
Europa League Slutspil (27/02)
bet365 1,83 3,75 4,20
NordicBet 1,83 3,95 4,50
Oddset 1,80 3,80 4,30
YouBet 1,83 3,80 4,25

Chelsea har lavet sæsonens største transfer-overskud, mens Real Madrid og Aston Villa har brugt mest.

Det schweiziske analyseinstitut CIES Football Observatory, der er blåstemplet af FIFA, leverede tidligere på ugen en undersøgelse af sæsonens to transfervinduer.

Her har man blandt andet kigget på, hvem der har tjent og brugt flest penge på spillerhandler i de to vinduer inklusiv bonusser.

Real Madrid topper ranglisten, når det gælder transfer-underskud, men ikke langt derfor følger Premier League-oprykkerne Aston Villa, som især i sommerens transfervindue gik shopamok.

Værd at bemærke er også de tre italienske klubber i top ti.

De største transferunderskud i 2019/20:

KlubUnderskud i mio. kr.BrugtTjent
Real Madrid1.3522.4651.113
Aston Villa1.2621.28422
Barcelona1.,2402.152912
Manchester United1.1281.823695
Tottenham1.0531.,524470
Monaco9041.576672
Inter8291.756927
Juventus7021.,7561.053
Fiorentina6951.023329
Hertha Berlin688874187

Chelsea har i begge vinduer været ramt af FIFA's transferforbud, men nåede dog at købte kroatiske Mateo Kovacic i sommer. Der ændrer dog ikke på, at de har det klart største plus på transfer-kontoen. Og det er naturligvis salget af Eden Hazard, der tæller kraftigt op.

Benfica indtager efter især salgene af Joao Felix til Atletico Madrid, Raul Jimenez til Wolverhampton og Raul de Tomas til Espanyol andenpladsen.

Empoli klemmer sig efter salgene af Ismael Bennacer opg Rade Krunic til AC Milan efter sin nedrykning til Serie B især akkurat ind i top 10.

De største transferoverskud i 2019/20:

KlubOverskud i mio. kr.BrugtTjent
Chelsea1.5323361.868
Benfica1.,2404781.718
Ajax1.0234781.502
Sporting687217904
Salzburg560209770
Lille5157401.255
Hoffenheim515486 1.001
Sampdoria425314 740
PSV418314 732
Empoli374149523

Ligue 1 laver overskud – Massivt underskud i PL

Ligamæssigt er Premier League-klubberne med et samlet minus på 6,3 milliarder kroner ikke overraskende de største forbrugere.

Både Serie A og La Liga har samlet et et underskud på godt tre milliarder kroner, mens Bundesliga-klubberne tilsammen står for et underskud på knap to milliarder kroner.

Ligue 1 har som den eneste af de store ligaer et samlet plus. Knap 800 millioner kroner lavede de franske klubber i transfer-overskud.


Af Mikael Blond
Onsdag 26. februar