LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2018 Sukkerbold Advertisement

Kvist: Mange individuelle aftaler under Åge

| Danmark | 28 kommentarer
Lars Jacobsen og Flemming Povlsen vurderer: Hvem fra Superligaen skal med til VM?
Lars Jacobsen og Flemming Povlsen vurderer: Hvem fra Superligaen skal med til VM?
Kvist og Olsen fortæller om betydningen af at kvalificere sig til VM
Er Kvist undervurderet? Sportsredaktørerne vurderer
William Kvist: Jeg har vundet syv danske mesterskaber! Kære journalist, hvad har du vundet?
Kvist: Mange individuelle aftaler under Åge
Foto: Getty Images
Laudrup og Faxe vælger Danmarks ønske- og skrækmodstandere til VM
Tæt på sagen om kvindelandsholdet: Sportsredaktørerne finder de skyldige
William Kvist synes, der har været en spændende udvikling på det danske landshold, hvor især individuelle aftaler spiller en stor rolle.

Det danske landshold har løbende præsteret bedre og bedre under Åge Hareides regeringstid, og det hele kulminerede som bekendt med 5-1-sejren over Irland i tirsdags.

William Kvist har  været med i efterhånden rigtig mange år og har spillet 77 kampe for landsholdet - 16 af dem under Åge Hareides.

Og midtbanespilleren er meget glad for det ansvar, spillerne har fået.

- I Åges koncept er der ikke nødvendigvis så mange bindende aftaler. Derfor bliver det her hold bedre i takt med, at vi spiller flere og flere kampe, siger Kvist og fortsætter.

- For det handler meget om, at Thomas Delaney og jeg laver nogle aftaler om, hvad vi gør. Det gør Simon Kjær og Andreas Bjelland også.

- Det er lidt sjovt at opleve, at Åge mere er glad for relationerne mellem folk frem for teknikken eller taktikken mellem folk. Det er spændende, og vi bliver bedre kamp for kamp, siger William Kvist.

Han mener desuden, at holdet har mange facetter at spille på.

- Det, der har været spændende at opleve, er, at vores spil indeholder en kombination af flere ting, siger Kvist og uddyber.

- Vi kan eksempelvis slå en lang bold frem på en angriber og vinde andenbolden, men vi kan også spille os op igennem midten, som vi gjorde mod Irland. Det har vækket os lidt, og det har været inspirerende, siger Kvist.

Han slår dog også fast, at der fortsat er rigtig mange ting, der kan blive endnu bedre. Det kan landsholdet passende bruge det kommende halve års tid på at få kigget på, inden det i juni går løs til VM.

nicolai@bold.dk


Af Nicolai Skovsgaard Tøfting

28 kommentarer

Pegefingeren 13:06          
Vi kommer ikke langt til VM, hvis vi har spillere som William Kvist, Andreas Cornelius og Peter Ankersen på det hold i start 11´eren. Dertil er de simpelthen for dårlige. Jeg ser langt flere perspektiver i Durmisi, Dalsgaard og Stryger på de backs samt Jonas Knudsen også er bedre imo (Om ikke andet er hans kvaliteter anderledes end de 3 foregående). På midten kan jeg ikke se, hvorfor Kvist skulle stå foran Lasse Schöne og Daniel Wass. Hertil har vi også Højbjerg, som kunne overtage, hvis han kommer i form igen, og hvis Christian Nørgaard kan holde hans niveau, så ser jeg ham også bedre end Kvist (Tæt på, at jeg ville overveje Mike Jensen foran Kvist). Hvad angår Cornelius, så synes jeg, at hans rolle maksimalt burde være joker med sin store fysik. Vores hold er primitivt i forvejen, og han skaber bare ikke nok som eneangriber, hvis vi vil noget fremad på banen. Jeg ser både Dolberg, Nicolai Jørgesen og Bendtner kunne gå ind foran ham, da de alle også har noget fysik, men der også er både målnæse og spilleforståelse i disse 3 spillere.

Personligt synes jeg, at vores hold pt. skulle være.

Målmænd: Kasper Schmeichel, Jonas Lössl og Frederik Rønnow

Backs: Durmisi, Dalsgaard, Stryger og Jonas Knudsen

Central Forsvar: Simon Kjær, AC, Bjelland og Zanka

CM/OMC: Delaney, Eriksen, Schöne, Wass og Nørgaard

Kant: Sisto, Nicolaj Jørgensen (Kan også komme helt frem), Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite

Angriber: Dolberg, Bendtner og Cornelius (som joker, hvis der skal satses til sidst)
NUFC Dinho 13:25          
@pegefingeren

Ja, lad os da endeligt tage vores næstbedste spiller i de 2 netop overståede playoff kampe ud af startopstillingen. Hvis du gerne vil langt, så giver det i øvrigt ikke meget mening at tage vores vigtigste defensive spiller på midtbanen ud og erstatte ham med 2 spillere, hvis forcer ligger i det offensive. Det ville da totslt ødelægge balancen på holdet og fjerne en masse frihed fra Eriksen. På den måde vil du da være helt sikker på, at vi ikke kommer nogen vegne til VM. Den slags bør man holde til FM.
Jussi 13:43          
Haha, det er simpelthen utroligt.

Selv efter de to seneste kampe, vil man have Kvist ud - med begrundelsen, at man kan se en anden spiller på pladsen.
DaveEricGrohl 13:43          
Kvist spillede en fantastisk kamp i Irland. Der er brug for en 6er der er sammenspillet med Delaney og Eriksen på midten. Efter VM kan vi begynde at se om der er andre der skal overtage den plads. Nogle har snakket om AC i Chelsea, det kan være en mulighed men jeg synes ikke folk giver nok kredit til Kvist på landsholdet. En ting er de individuelle kvalitet med bolden, men Kvist er heller ikke med for at drible rundt i cirkler om modstanderen, han er med til at gøre både Delaney og Eriksen bedre ved at tage de rigtige løb. Det er bare ikke særligt nemt at ligge mærke til. Men du ligger mærke til det hvis han bliver skadet, særligt fordi automatismerne mellem Eriksen, Delaney og Kvist er på plads. Du har meget få kampe i foråret til at spille noget sammen. Så lad os håbe de 3 musketerer kan holde sig skadesfri før VM, det er vores maskinrum og vores hold står og falder med at det fungerer.
Friisenfriis 13:46          
Tak til NUFC Dinho for at komme mig i forkøbet. Det kræver egentlig blot to ting at forstå, hvorfor Kvists rolle på landsholdet er berettiget. 1) en lille smule taktisk forståelse som strækker sig ud over FM og Ultimate Team. 2) at man ikke bare uden videre og ukritisk hopper med på bølgen af Kvist-haters.
Hölkynkölkyn 13:47          
@Pegefingeren

Dit hold er jo minimalt forskelligt I forhold til de spillere som vi bruger i øjeblikket. Det var jo kun pga skader at Dalsgaard og Durmisi ikke var med. Der er jo reelt kun en forskel i din start-11 og den mod Irland. Tror ikke Wass frem for Kvist bliver forskellen på succes of fiasko for DK
kimTell 13:52          
Dels har Kvist præsteret glimrende på landsholdet, og dels er det én af de positioner, hvor alternativet pt nærmest er ikkeeksisterende.

Ps: har Kvist nogensinde været skadet?
Onsdag den 21. februar
Tirsdag den 20. februar
Advertisement
EMINEM
BRUNO MARS
GORILLAZ
CARDI B
DAVID BYRNE
KHALID
NEPHEW
… OG MANGE FLERE ACTS
SE ALLE
2018
ROSKILDE FESTIVAL
128 DAGE TILBAGE

Mest læste fodboldnyheder (24 timer)

Messi sikrede Barca uafgjort efter forsvarsfejl
Tirsdag 20. februar kl 22:37
Conte: Christensen var en af de bedste
Onsdag 21. februar kl 07:26
Rettighedshavere: Superligaen bør skæres ned
Onsdag 21. februar kl 07:07
De Vrij: Gør ondt at forlade Lazio sådan her
Tirsdag 20. februar kl 19:35
FCK lader også Robin Olsen blive hjemme
Onsdag 21. februar kl 07:58

Mest læste fodboldnyheder (7 dage)

Delaney accepterer bænkplads
Torsdag 15. februar kl 18:36
Monchi: Liverpool fik Salah billigt
Torsdag 15. februar kl 07:20
Jan Bech: Vi sælger spillere til sommer
Tirsdag 20. februar kl 06:43
Paris-chef: Real fik dommerhjælp
Torsdag 15. februar kl 06:48
Ståle: Kan ikke bare købe og købe
Søndag 18. februar kl 10:01
Mané-show sendte Liverpool mod kvartfinalen
Onsdag 14. februar kl 22:39
Vejle Boldklub henter Peter Utaka
Onsdag 14. februar kl 20:28
Fabregas lægger dæmper på Barca-venskaber
Mandag 19. februar kl 11:15
Ståle inden returen: Vi er stendøde
Fredag 16. februar kl 07:02
Diego Costa raser mod spanske dommere
Søndag 18. februar kl 22:54
Khedira udelukker ikke Bundesliga-retur
16:17
Brøndby forhandler med Pukki
16:16
Sagna blev inspireret af målscorende keeper
16:12
Rettighedshavere: Superligaen bør skæres ned
16:11
Conte: Var tæt på den perfekte kamp
16:09
Simeone: Stiller stærkt mod FC København
16:08
Conte: Christensen var en af de bedste
16:08
Okore: Vi skal frem over stepperne
16:07
Roma-træner: Cengiz har været nøglen
16:06
Rettighedshavere: Superligaen bør skæres ned
16:05
Brøndby forhandler med Pukki
16:04
EfB-boss: Van der Vaart er interessant for alle
16:02
Ankersen: De første 35 min. var fremragende
16:02
Real Madrid sparer Ronaldo mod Leganes
16:01
Günes om 5-0-lussing: Vi er et angrebshold
15:58
Khedira udelukker ikke Bundesliga-retur
15:57
Ståle raus
15:57
Khedira udelukker ikke Bundesliga-retur
15:53
Hamburger SV - Bliver klubben i den Bundesliga?
15:53
Brøndby forhandler med Pukki
15:53
Rettighedshavere: Superligaen bør skæres ned
15:53
Simeone: Stiller stærkt mod FC København
15:52
Bayern udklasserede Besiktas´ ti mand
15:50
Simeone: Stiller stærkt mod FC København
15:50
AC Milan - I kløerne på Rino
15:48