Luk

Liverpool-juvel om stort år: Det er surrealistisk

| Premier League | 7 kommentarer

Infoboks

Everton - Liverpool
Premier League (21/06)
NordicBet 4,55 4,10 1,78
YouBet 4,60 4,05 1,77

Neco Williams er på omtrent et år gået fra at spille på Liverpools U18-hold til at have optrådt fem gange på klubbens førstehold.

For et år siden havde 18-årige Neco Williams kun trænet med førsteholdet i Liverpool én gang – nu har han spillet fem officielle kampe for klubben.

- Jeg havde slet ikke regnet med det, erkender den unge Liverpool-spiller ifølge klubbens hjemmeside.

Han har trænet regelmæssigt med førsteholdet i denne sæson, og han kan stadig have tendens til at blive star struck, når han går på træningsbanen.

- Jeg tager det bare dag for dag og rager det hele til mig. Det er utroligt at træne og være med på et af de bedste hold hver dag. Jeg træner med hver dag, får erfaring og forbedrer mig som spiller. Min selvtillid vokser, hver gang jeg træner med dem.

- Det er stadig lidt surrealistisk. Når man tager til træning og ser de andre spillere, så niver man sig lidt i armen og tænker: 'Er jeg virkelig her?' Men når man kommer på græs, forsvinder alle følelserne, og man fokuserer bare på at gøre det så godt, man kan, siger Neco Williams.

Neco Williams har spillet fire FA Cup-kampe og bidraget med to oplæg. I Carabao Cup har han spillet én kamp, og her formåede han også at bidrage med en assist.


Af Nicolai Skovsgaard Tøfting

7 kommentarer

bruger 172182 12:46          
Mener han spiller hø wingback. Altså samme plads som Alexander Arnold. Så med mindre Alexander smutter til en større klub (hov det findes pt ikke), så bliver der nok ikke plads til andet end en backup på den plads.
Lynild92 12:52          
Såfremt Neco udvikler sig til at være bedre defensivt end Trent, hvor Trent - hvor meget jeg elsker ham - har sine mangler, så kan jeg forestille mig at Neco kan glide ind på den HB position og Trent bliver skubbet længere frem på banen. I sin ungdomstid spillede Trent jo også længere fremme på banen, så det kan være en mulighed. Neco er stadig ung og kan snildt agere back-up nogle yderligere år inden han forlanger mere spilletid. Det er tydeligt at alle spillerne i Liverpooltruppen kender sin rolle og det er klart dér styrken ligger. Det bliver spændende at følge med i om trupmoralen kan beholdes i takt med, at vi (Liverpool) bliver nødt til at investere mere i bredden, såfremt ønsket er at blive i toppen af europæisk fodbold, hvilken jeg da håber er intentionen :)
KnoldSparkeren 15:42          
Trent har kun spillet højreback for Liverpools 1. hold. Op igennem Liverpools rækker spillede han altid central midt. Hvis Nero skulle vise sig at være næsten ligeså dygtig som Trent, flytter Klopp selvfølgelig bare Trent tilbage på hans rigtige plads på midtbanen. Så må vi se om han også kan styre et helt hold der fra. Bedste pasningsspiller jeg nogensinde har set.
Abetrolden 16:06          
Trent er simpelthen den bedste pasningspiller du har set spille ? Er det en seriøs udmelding?
Hvad med Iniesta, Kroos, Xavi, Scholes endda Gerrard... man kan næsten blive ved :)
Hasse1983 16:35          
Det kan godt være TAA har spillet midtbane helt frem til Klopp, men hvem er det han skal erstatte på midtbanen?
- han får hug for det defensive, så det er nok ikke Fabinho, der skal ud på bænken.
- Henderson el Ox?

Han er bedste spiller til højre back, og derfor skal han spille der. Hvis Nico fortsætter og bliver defensiv god nok, så må han og TAA rotere alt efter kamp og modstander. TAA er ikke som Messi, som "SKAL" være på banen.
TAA er fremragende med de ting han kan, men det er fra kant positionen han laver sine assist. (Et forsigtigt gæt)
prm 17:16          
Klopp har udtalt på et tidspunkt, at han så TAA længere fremme på banen
Lynild 17:28          
TAA kunne godt være i spil længere fremme på banen, hvis Nico Williams ellers udvikler sig positivt (synes ikke han er helt klar til Prl endnu). Det giver Klopp nogle muligheder, både til højre og centralt på midten.

Ox og Keita er jo heller ikke store, fysiske monstre, men kan sagtens begå sig centralt. Desuden vil det kun være naturligt, at TAA får mere kropsstyrke med årene. Han er stadig ung og kan snildt gå et par kilo op uden det vil gøre ham markant anderledes.

Og så må Curtis Jones også gerne få et par muligheder for at vise, hvad han kan tilføre holdet. Meget spændende type.
Lørdag 6. juni
Fredag 5. juni
Klopp: Bayern har en fordel i CL-slutspillet
08:54
FCK-boss om 500 tilskuere: Bør hæves hurtigt
08:38
AGF-chef: 500 tilskuere er meningsløst
08:37
Schalke-anfører misser resten af sæsonen
08:29
AGF-chef: 500 tilskuere er meningsløst
08:20
Serber færdig i LA Galaxy pga. racistisk kone
08:16
Ny udfordring til de "nye" brugere! (Ny tråd)
08:15
Anders Christiansen er ny anfører i Malmö
08:14
AGF-chef: 500 tilskuere er meningsløst
08:12
Vejle-helt: Kun vi kan ødelægge SL-oprykning
08:11
Forsøg - X22 og hjst er med.
08:11
Klopp: Bayern har en fordel i CL-slutspillet
08:11
Kanonkasser da Kolding sænkede Viborg
08:09
Vejle stikker af mod Superligaen efter sejr
08:06
Agent: Roma ville ikke have Lautaro Martinez
08:06
Klopp: Bayern har en fordel i CL-slutspillet
08:00
Ravn ydmygede Kahn - og fik hug af United
08:00
Medie: Regeringen vil tillade 500 tilskuere
07:54
Vejle stikker af mod Superligaen efter sejr
07:45
FC Nordsjælland - Kamaldeenho!
07:43
Abou Ali om smuk træffer: Vidste den var god
07:42
FCN-assistent: FCM er Danmarks klart bedste
07:41
Amerikansk politik
07:41
Serber færdig i LA Galaxy pga. racistisk kone
07:35
FCR-træner: Fem udskiftninger er ingen fordel
07:30