Løvenkrands: Er blevet lovet et cheftræner-job
2020-08-22 11:21:14
Foto: Getty Images

Løvenkrands: Er blevet lovet et cheftræner-job

Peter Løvenkrands fortæller til B.T., at han mundtligt er blevet lovet et cheftræner-job, men i øjeblikket umuliggør coronavirussen, at det kan blive officielt.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Peter Løvenkrands jagter for tiden et job som cheftræner, og den tidligere landsholdsspiller fortæller til B.T., at jagten faktisk går så godt, at han mundtligt er blevet lovet et cheftræner-job.

Men der er et problem, og det er coronavirussen, der gør, at aftalen ikke er officiel endnu, fortæller han til B.T.

- Jeg skal være cheftræner, og mundtligt er jeg blevet lovet jobbet. Problemet er bare, at jeg ikke kan skrive min kontrakt under. 

- Det skyldes, at jeg ikke kan rejse ind i landet og få min arbejdstilladelse som følge af coronavirussen. Det er også årsagen til, at jeg ikke kan sige landet eller klubben endnu, siger han til B.T.

Løvenkrands fortæller, at det ikke er i Premier League eller på øverste hylde, at han har lavet en aftale, men det er 'i en af de bedre rækker', siger han.

Den 40-årige træner har arbejdet omkring akademiet og reservemandskabet i Rangers, som han forlod i slutningen af juni.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce