Luk

Lyngby drillede FCK: Endnu et bevis

| 3F Superliga | 22 kommentarer

Infoboks

Lyngby - FC København 2-2
Superligaen Grundspil
42' 0-1 Jonas Wind
58' 1-1 Mathias Hebo Rasmussen
69' 1-2 Lukas Lerager
70' 2-2 Mathias Hebo Rasmussen

Carit Falch kalder det ene point mod FC København for et stort point for Lyngby, og cheftræneren ser det som endnu et bevis på, at klubben godt kan være med.

Lyngby spillede mandag aften 2-2 hjemme mod FC København, og præstationen vækker glæde hos de kongeblås træner.

- Jeg synes, det er et stort point for os. Det er klart, at når man spiller mod FC København og er i den situation, som vi er i, så er det da en god præstation og et godt resultat.

- Jeg synes, vi stod rigtig godt defensivt, som vi jo også havde vist i lang tid før Brøndby-kampen. Vi har tilladt meget få chancer imod os, og det fortsatte vi med her, synes jeg. Vi havde lidt problemer med deres lange bolde, nedfald og standardsituationer, men det fik vi egentlig også løst meget godt. 

- Selvom banerne er lidt svære, prøvede vi at spille, og vi kom også til gode chancer. De to mål, som vi scorede, var godt sat op og kom fra ting, som vi har trænet med, så det er jeg rigtig glad for, siger Carit Falch.

Cheftræneren ser også kampen som endnu et bevis på, at Lyngby kan være med i 3F Superligaen.

- Det giver et boost, at vi får sådan et point mod FCK. Som jeg sagde til gutterne, så var det endnu et bevis på, at vi kan være med. Hvis vi gør de rigtige ting og tror på os selv og hinanden, så kan vi spille alle kampe lige, og så er det de små marginaler, der afgør, om vi vinder eller taber, siger han.

Lyngby er fortsat nummer 11 i tabellen med ti point op til FC Nordsjælland på tiendepladsen.

Støt Lyngby Boldklub - forudbestil din 100-års jubilæumstrøje


Af Martin Schmidt

22 kommentarer

ByensStolthed92 14:03          
Det eneste kampen i går er et bevis på er FCK stadig er meget langt fra deres topniveau og de nu skal spille om 3.plads i stedet for at være med i guldkampen. Lyngby er et ringe fodboldhold som skal spille 1. div næste sæson.
Beenhakker 14:27          
Enig. Det sidste håb om at FCK kan blande sig i guldstriden blev slukket for mit vedkommende. Der er simpelthen bare rigtig langt igen, når de ikke kan vinde sådan en kamp og måden Lyngby scorer sin mål på ... det så nemt ud.
MadsLeb 14:33          
Er lodret uenig, og aner ikke hvilken fodbold kamp I har set.

Vi spillede Lyngby ud af banen, og burde have vundet den kamp stort - dog manglede vi den sidste skarphed. Vi brænder mange rigtig store chancer.

Vi skal selvfølgelig vinde den kamp, men kigger du på kampbilledet, så dominerede vi i alle 90 minutter, i alle facetter af kampen.

Utroligt at der ikke skal mere til end ét enkelt uafgjort resultat i 4 kampe til, at vores egne fans mister alt tro og håb, samt afskriver et mesterskab fordi man er 7 points bagud, inden mesterskabsspillet overhovedet er startet. Det er sgu pinligt på klubbens vegne
ABCDE FC 14:38          
Endnu et bevis? Han overser alle modbeviserne og fokusere på de få ting der har talt for dem indtil videre.

Lyngby høre til i Superligaen og det er ærgerligt de skal ned men denne sæson har ikke været god.
anygivenday 14:47          
FCK er på rette vej, forsvaret skal justeres og optimeres, ellers er alt fint, dog skal der en større udnyttelsesgrad på chancerne, Lyngby havde reelt 3 farlige skud hvor af 2 går ind
LangeE 14:47          
Utroligt at der ikke skal mere til end ét enkelt uafgjort resultat i 4 kampe til, at vores egne fans mister alt tro og håb, samt afskriver et mesterskab fordi man er 7 points bagud, inden mesterskabsspillet overhovedet er startet. Det er sgu pinligt på klubbens vegne
Kæmpe +1.
ByensStolthed92 14:50          
Utroligt at der ikke skal mere til end ét enkelt uafgjort resultat i 4 kampe til, at vores egne fans mister alt tro og håb, samt afskriver et mesterskab fordi man er 7 points bagud, inden mesterskabsspillet overhovedet er startet. Det er sgu pinligt på klubbens vegne

Det jo ikke bare en enkelt kamp, mod Sønderjyske vinder man en saml sejr med to tvivlsomme straffespark. Havde vi været foran med 7 point kunne vil blande os i guldkampen men for at hente 7 point skal vi være en del bedre end de andre tophold og det er vi i min optik langt fra i øjeblikket. Kampen i går understreger blot dette. BIF vandt ugen inden 0-4 over samme hold på samme bane.
Jeg håber du få ret men realistisk set er guldkampen bare en drøm der ikke bliver til virkelighed i år.
Lørdag 6. marts
Fredag 5. marts