Luk

Lyngby forlænger med rekord-ung debutant

| 3F Superliga | 2 kommentarer

Infoboks

AC Horsens - Lyngby
Superligaen Nedrykningsspil (18/04)
Bet25 3,05 3,50 2,20
Oddset 3,15 3,65 2,20
bet365 2,90 3,60 2,25

Lyngby har forlænget kontrakten med Lauge Sandgrav, der er klubbens yngste debutant i historien. Parternes aftale gælder nu til udgangen af 2023.

I en alder af 16 år og tre måneder fik Lauge Sandgrav i december førsteholdsdebut for Lyngby, og fredag har den unge knægt forlænget sin aftale med Superliga-klubben.

Den nye aftale gælder til udgangen af 2023, og det glæder naturligvis hovedpersonen.

- Det var ikke en svær beslutning for mig at fortsætte i Lyngby, da jeg har følt mig godt tilpas i klubben, siden jeg kom til som U13-spiller. Jeg bor i Virum, og flere personer i min omgangskreds er Lyngby-fans, så det er et kæmpe mål for mig, at forhåbentlig få flere kampe for klubbens førstehold. Forlængelsen giver mig tid til at udvikle mig og nå det mål, siger Lauge Sandgrav. 

Talentchef Nicas Kjeldsen er også meget tilfreds med forlængelsen.

- Det er en super reel case, hvor flere parametre nu kan gå op i en højere enhed. Vi får god tid til at udvikle på endnu et talent - for sådan et besidder Lauge, og der er ro og tid til skolen samtidig. Samarbejdet er super ærligt, det gør det til en kæmpe fornøjelse, fortæller Nicas Kjeldsen.

Lauge Sandgrav spiller trods sin unge alder fast på Lyngbys U19-hold.

Støt Lyngby Boldklub - forudbestil din 100-års jubilæumstrøje


Af Martin Schmidt
Lørdag 17. april
Fredag 16. april