3F Superliga -Målscorer Uhre: Det var en speciel oplevelse
2020-06-21 20:12:09
Foto: Getty Images

Målscorer Uhre: Det var en speciel oplevelse

Mikael Uhre scorede til 1-1 for Brøndby IF mod FC København i 3F Superligaen i Brøndby. Det var dejligt at score efter en svær periode, siger Uhre.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 29. runde

FT

BIF

1 - 1

FCK

79'
01
Pep Biel
Mål
89'
11
Mikael Uhre
Mål

FC København var tæt på at sikre sig sejren, men til sidst gik det galt for københavnerne, da Mikael Uhre scorede et minut før tid til slutresultatet 1-1. 

Efter kampen sagde Mikael Uhre til TV3+, at han var meget glad og lettet efter at have scoret mod FCK.

- Det var en speciel oplevelse, og jeg havde selvfølgelig helst gjort det med fuldt stadion. Det var rigtig dejligt. 

Brøndby havde mange chancer, men Uhre nåede ikke at tænke, at Brøndby ikke ville score.

- Vi kan ikke bruge det til noget, at skæbnen er hård ved én, og det gav også gevinst til sidst. 

Mikael Uhre siger ligeledes, at det var et vigtigt signal at sende til Niels Frederiksen, at han er garant for mål.

- Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at det ikke betød meget for mig. Det er klart, at jeg gerne vil spille mere, og vi kæmper for det hver eneste dag, og det er den bedste måde at vise det på. 

Brøndby er nummer fem i 3F Superligaen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 29. runde

FT

BIF

1 - 1

FCK

79'
01
Pep Biel
Mål
89'
11
Mikael Uhre
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce