Ifølge norske Telemarksavisa har AaB kig på den 26-årige midtbanespiller Fredrik Oldrup Jensen. Det beretter Nordjyske.
AaB er på jagt efter forstærkning til midtbanen. I hvert fald skriver den norske avis Telemarksavisa ifølge Nordjyske, at AaB er interesseret i den 26-årige nordmand Fredrik Oldrup Jensen.
Fredrik Oldrup Jensen, som spiller som defensiv midt, er lige nu ejet af Zulte Waregem, som i februar sendte ham på leje i Odds Ballklubb.
Ifølge Nordjyske har den norske klubs træner Dag-Eilev Fagemo også planer om at holde på den 26-årige midtbanespiller.
Han har således udtalt, at han har fortalt Oldrup Jensen, at det vil give mere mening at spille for et norsk tophold end for et dansk bundhold – ikke høje norske tanker om AaB.
Cheftræneren erkender dog, at Odds Ballklub ikke kan hamle op med danske lønninger.
Fredrik Oldrup Jensen har i denne sæson spillet 14 kampe i Eliteserien. I Zulte Waregem nåede han 13 førsteholdskampe, inden han blev lejet ud til sin barndomsklub i Norge.
Sportsdirektør Allan Gaarde udtaler sig ikke om konkrete navne.
Tegn et sæsonkortabonnement og se alle AaB?s hjemmekampe her
25 kommentarer
Synes ikke det lyder skide spændende og lyder som en lotto kupon, men man kan da sagtens blive glædeligt overrasket, og det kan ikke være skide dyrt at signe ham der tror jeg!
De mangler mest en højre back, og så mangler de også en Central forsvar mere, da alternativerne til okore og Kp ikke er skide godt, eller jo måske Ross på et tidspunkt, men ikke lige nu, det er han for ung til at kunne løfte så stor en rolle.
Ahh det er vist lige at stramme den. Altså de ligger nr. 6 pt. I tilfælde af at den norske træner inden gårsdagens kamp, har han jo i princippet en pointe, omend det er noget tyndt, da AaB kun havde spillet 2 kampe på det tidspunkt.
Objektivt set er AaB vel forventeligt et midterhold eller i bedste fald sup-top-hold, mens de forventede bundhold er Silkeborg, Hobro, Lyngby, Horsens osv.