Mesterskabet blev sikret i mandags, og nu er Brøndbys jagt på forstærkninger tilsyneladende gået ind.
I hvert fald erfarer B.T. onsdag, at Brøndby er i dialog med AGF-profilen Kevin Diks, der er udlejet til aarhusianerne fra Fiorentina.
24-årige Diks har spillet en glimrende sæson for AGF, og han ser ifølge B.T. positivt på Brøndbys henvendelse.
Artiklen fortsætter efter billedet

Diks har ifølge avisen stadig et år tilbage af sin kontrakt med Fiorentina, som dog angiveligt ikke virker specielt interesserede i at beholde hollænderen, der siden 2016 blot har fået to førsteholdskampe for Serie A-klubben.
I løbet af de seneste to år har Kevin Diks spillet 50 kampe for AGF med ni kasser til følge. Han har primært spilles højreback, men er også blevet brugt på den defensive midtbane i enkelte kampe.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
Brøndby IF
3F Superliga
























