2022-06-17 20:36:30

Medie: Lyngby-keeper er tæt på islandsk klub

Lyngby-målmanden Frederik Schram er angiveligt tæt på at skifte til den islandske klub Valur.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Urvalsdeild - 10. runde

FT

VAL

2 - 1

LER

Et sommerskifte fra Lyngby til Valur ser ud til at nærme sig for målmanden Frederik Schram.

Den 27-årige keeper har kontraktudløb hos de kongeblå denne sommer, og nu lader det altså til, at han rykker teltpælene op og tager til Island.

I hvert fald skriver det islandske medie 433.is, at Frederik Schram er i tæt dialog med den islandske klub Valur, der har tilbudt ham en fireårig kontrakt.

Mediet har desuden et billede af Schram, der står og taler sammen med Valur-formanden Berkur Edvardsson foran den islandske klubs klubhus.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Medie: Lyngby-keeper er tæt på islandsk klub
Foto: Hannibal Hanschke/Reuters/Ritzau Scanpix

Frederik Schram har i indeværende sæson stået i skyggen af 25-årige Frederik Ibsen, som har stået langt de fleste kampe for Lyngby.

Ifølge 433.is har Valurs nuværende førstekeeper Guy Smit ikke levet op til klubbens forventninger, og derfor giver tilførslen af Schram angiveligt god mening for begge parter.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Urvalsdeild - 10. runde

FT

VAL

2 - 1

LER

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce