Infoboks
Sevillas Diego Carlos kommer stadig tættere på et skifte til nyrige Newcastle, der hidtil har fået to tilbud afvist på brasilianeren.
Diego Carlos kan meget vel være at finde på St. James Park allerede i løbet af denne uge, tids nok til at tørne ud for Newcastle mod Leeds på lørdag. Det erfarer The Guardian.
28-årige Carlos, som tørner ud for Sevilla, har i kølvandet på to afviste bud fra netop Newcastle indgivet en transferanmodning, og det har fået Sevilla til at indse, at spilleren efter alt at dømme er tabt.
Ifølge The Guardian skulle de to klubber være i fremskredne forhandlinger om centerbacken, som ventes at forlade den andalusiske klub for et beløb i omegnen af 270 millioner kroner.
Newcastle ligger næstsidst i Premier League og har blot vundet én kamp hele sæsonen. Dette har medført, at Eddie Howe har udpeget købet af en ny midterforsvar som høj prioritet.
24 kommentarer
Har spillet i Nantes i 3 sæsoner, med ca 100 kampe til følge, skiftede i 2019 til Sevilla og har ca 80 kampe i trøjen. Har desuden været indkaldt til landsholdet 2 gange uden at få debut og var med til at vinde Ol guld i 2020.
Klassespiller.
Tænker også det er en opgradering.