2021-03-07 17:53:46

Mortensens målnæse gav AGF sejr over FCM

AGF tog en meriterende 1-0-sejr ude over FC Midtjylland i 3F Superligaen. Patrick Mortensens målnæse blev den afgørende faktor.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 20. runde

FT

FCM

0 - 1

AGF

9'
01
Patrick Mortensen
Mål

Søndag var der topopgør i 3F Superligaen, hvor FC Midtjylland hjemme tog imod AGF.

Begge hold skulle bruge kampen på at rejse sig efter nederlag i den forgangne spillerunde: FCM tabte 0-2 til Lyngby, mens AGF tabte 0-1 hjemme til FC Nordsjælland.

FCM-cheftræner Brian Priske gav 3F Superliga-comeback til landsholdsmålmanden Jonas Lössl i stedet for Jesper Hansen, mens Jesper Juelsgård erstattede karantæneramte Boubarcarr Sanneh i AGF's midterforsvar.

Det var også AGF, der lagde bedst ud med kontrolleret pres på FCM's bagkæde med Superliga-debutanten Kristoffer Lund, og det gav hurtigt pote.

Efter 10 minutter befandt Gift Links sig fri i højre side og spillede fladt indover, hvor Patrick Mortensen viste målnæse af højeste karat og kom først på bolden til AGF-føring på 1-0.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Mortensens målnæse gav AGF sejr over FCM
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

FCM kæmpede for at komme ind i kampen, dens tydelighed understreget af hårde dueller og visse skrappe tacklinger.

Det var småt med chancer i den fortættede atmosfære, og AGF kunne tage den tidligere føring med ned i kabinen.

FCM havde stadig problemer med at finde vej igennem den solide AGF-defensiv, mens udeholdet lurede på kontrachancer, godt symboliseret ved Jens-Lys Cajuste, der trak en advarsel for et overlagt frispark på Jon Thorsteinsson.

Dermed er midtbanespilleren ude af FCM's kommende kamp mod FC København.

Chancer var der ikke mange af her heller. Efter en time kunne Kevin Diks have gjort mere, da han fik et indlæg tæt under mål, men hans forfejlede hovedstød gik mere bagud end fremad.

FCM havde meget svært ved at skabe noget konstruktivt, symptomatisk illustreret da Sory Kaba måtte vride sig fri for blot at tonse bolden op i stratosfæren.

Halvlegens bedste tilbud kom, da Thorsteinsson igen var på spil, skar ind i banen og kun en fremragende Lössl-redning forhindrede ham i at tage AGF's føring.

Ti minutter før tid ville FCM så have straffespark, da et frispark landede på Jesper Juelsgårds hånd, men VAR afviste, at der var straffespark til hjemmeholdet.

Endelig i overtiden fik FCM lagt tryk på AGF's bagkæde. Evander havde chancen på frispark tæt på mål, men sparkede forbi. 

Efter en skuffende indsats må de regerende danske mestre indkassere deres andet nederlag i streg.

AGF viser i mellemtiden, at de i den grad stadig er med i Superligaens topstrid, hvor de med sejren går forbi FCK, som tidligere søndag tabte til Brøndby.

 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 20. runde

FT

FCM

0 - 1

AGF

9'
01
Patrick Mortensen
Mål
Annonce

58 kommentarer

Se kommentarer
Annonce