Luk

OB forlænger med fysisk træner

| 3F Superliga | 2 kommentarer

Infoboks

OB forlænger med klubbens fysiske træner, Janus Blond, frem til sommeren 2023.

OB ser ud til at have fået staben omkring førsteholdet på plads, for tirsdag har man forlænget med klubbens fysiske træner.

Janus Blond har således forlænget sin kontrakt med OB, så den løver til sommeren 2023.

- I OB ønsker vi en tydelig og ensartet spillestil, som bygger på et fysisk højt niveau, og derfor er vi rigtig glade for, at vi er blevet enige med Janus Blond om en toårig kontraktforlængelse, siger sportschef Michael Hemmingsen.

- Som en del af klubbens nye strategi er han med til at udarbejde klare procedurer for, hvordan vi sikrer, at vores spillere opnår det højest mulige fysiske niveau indenfor hurtighed, løbekapacitet og resilience, og derfor er vi rigtig glade for denne aftale.

Janus Blond har været i OB siden 2017. Tidligere har han været forbi HB Køge, SønderjyskE og FC Vestsjælland.


Af Sara Margren
Søndag 25. juli