Luk

Officielt: Gratis Falcao får tre år i Galatasaray

| International | 8 kommentarer
Officielt: Gratis Falcao får tre år i Galatasaray
Foto: Galatasaray

Infoboks

Club Brugge - Galatasaray
Champions League gruppe A (18/09)
bet365 1,90 3,50 4,20
NordicBet 1,95 3,75 4,10
Oddset 1,90 3,65 4,00

Galatasaray bekræfter på klubbens hjemmeside, at Radamel Falcao har underskrevet en treårig kontrakt og skifter fra Monaco på en fri transfer.

Radamel Falcao har været rygtet til Galatasaray det meste af sommeren, og nu er den colombianske angriber officielt på plads i den tyrkiske klub.

Det bekræfter Galatasaray i en video på klubbens Twitter-profil, hvor de tilføjer, at mission-Falcao lykkedes. Dermed forlader angriberen Monaco, som han har spillet i siden 2013.

På klubbens hjemmeside bliver det oplyst, at der er tale om en kontrakt, der løber de næste tre sæsoner. Der er tale om en fri transfer.

33-årige Falcao scorede 15 mål i den franske Ligue 1 sidste sæson. I alt blev det til 83 mål i 140 kampe for Monaco.


Af Jonas Sand

8 kommentarer

Vardy-pardy 22:35          
Øv Ståle. Igen har han sovet i timen (joke).
Reevenge 22:48          
Han kommer til at dominere den liga, kanontransfer af Galatasaray.
Helium 22:53          
Undrer mig lidt over at der ikke har været andre klubber inde i billedet som spiller i en bedre liga, med alt respekt for Gala. Kan godt være han er oppe i alderen men det ligner stadig et scoop de har gjort sig med den transfer.
FarmandPer 23:02          
Undrer mig lidt over at der ikke har været andre klubber inde i billedet som spiller i en bedre liga, med alt respekt for Gala. Kan godt være han er oppe i alderen men det ligner stadig et scoop de har gjort sig med den transfer.
Det har der jo nok også.

Det bare ikke mange Champions League-klubber der vil skrive så lang en kontrakt med så løntung en spiller på 33. God transfer for GS.
Obo- 23:21          
Gala har kæmpet meget med Monaco, fordi han havde 1 år tilbage af sin Kontrakt. Monaco krævede en transfersum, som gala ikke ville betale, Monaco havde også tilbudt ham en 2 årig kontrakt men han afviste. Falcao pressede på at han ville til Gala, han begyndte at kommentere videoer på Galas officele insta/twitter side for 1 måned. i burde se nogle videoer med ham, hans kone og 3 børn som blev modtaget af 25.000 Gala fans i lufthavnen.
gala95 23:35          
ENDELIG. YES!

To måneder med ingen søvn. For 2 måneder siden var jeg med nogle kammerater fra Istanbul på ferie i en et værelseslejlighed, morgen - aften handlede om Falcao var på plads. Dette betyder så meget for os. Fantastisk.
Søndag 15. september