Luk

Overblik: FCK topper i Superliga-tilskuerboom

| 3F Superliga | 24 kommentarer

Infoboks

Middelfart - Randers FC
Sydbank Pokalen (27/10)
bet365 11,00 6,50 1,22

Efter 11 superligarunder ligger tilskuergennemsnittet højere end de seneste 11 fulde sæsoner har kunnet præstere. FCK har indtil videre det højeste hjemmesnit.

Der er spillet 11. runder af Superliga-sæsonen, og efter halvanden mager sæson med masser af restriktioner og kampe bag lukkede døre, er tilskuerne begyndt at strømme til de danske stadions.

Det kan ses på tilskuergennemsnittet efter 11 runder, der aktuelt ligger højere end de sidste 11 fulde sæsoner har kunnet præstere.

Det fremgår af Superstats.dk, der melder, at tilskuergennemsnittet indtil videre i denne sæson lyder på 8.129 tilskuere per kamp - her hører det med, at der blev spillet 13 kampe i sæsonen, inden der blev åbnet helt op på de danske stadions.

Det højeste snit, der har været siden 1991 kom i 2008/09-sæsonen, hvor superligaholdene i gennemsnit trak 8.645 tilskuere til lægterne - dengang blev der spillet 33 runder i Superligaen.

Siden faldt det altså noget med et nyere lavpunkt i 2017/18-sæsonen. Da var der 14 hold i Superligaen, hvilket der var fra 16/17-sæsonen og frem til 19/20-sæsonen.

Sidstnævnte nåede at blive påvirket af coronarestriktionerne, og derfor er snittet altså også noget lavere.

Der resterer 21 runder af den indeværende Superliga-sæson.

Tilskuersnit over de seneste sæsoner
SæsonSnitI altMaks.Min.
2021/20228.129536.52534.3782.000
2020/20211.193229.13610.9660
2019/20204.7641.152.83429.3100
2018/20196.5811.618.96533.1341.012
2017/20185.8801.469.98028.410568
2016/20176.0021.500.38026.6861.044
2015/20167.2531.436.18829.1781.327
2014/20156.9321.372.51132.5261.201
2013/20147.9291.570.02732.8461.656
2012/20136.7601.338.46533.2150
2011/20127.1031.406.46225.6511.059
2010/20117.0491.395.61628.3871.017
2009/20108.2291.629.37528.552707

Kilde: Superstats

FC København har højeste tilskuersnit

Efter 11 runder har i alt 536.525 tilskuere været på lægterne på de 12 superligastadions, men de fordeler sig langt fra ligeligt.

Mens FC Midtjylland er nummer et i tabellen, så er det FC København, der topper listen over klubberne med det højeste hjemmebanesnit.

Således noterer FCK sig for et snit på 20.617, hvilket er lidt under 6.000 flere tilskuere mere i snit end andenpladsen og ærkerivalerne Brøndby IF.

FCK er hjulpet godt på vej af at have haft hjemmekampe mod både FCM og Brøndby, hvor FCK begge gange havde over 30.000 tilskuere i Parken.

I bunden af listen har der været noget mindre aktivitet på stadionerne i Farum og Haderslev.

FC Nordsjælland skraber bunden med et snit på 3.952 tilskuere i snit, mens SønderjyskE har haft 4.125 tilskuere til sine kampe.

Tilskuere på hjemmebane efter 11 runder
 KlubSnitI altMaks.Min.
1.FC København20.617123.70234.37811.702
2.Brøndby IF14.97274.85918.1549.578
3.AGF9.98159.88713.1138.153
4.OB8.77643.88112.4935.701
5.FC Midtjylland7.97147.82410.1034.890
6.AaB6.66233.3118.1233.784
7.Vejle B5.71034.25810.1073.350
8.Viborg FF4.90424.5226.0143.963
9.Randers FC4.56327.3797.0112.927
10.Silkeborg IF4.33626.0148.0132.174
11.SønderjyskE4.12520.6277.2362.817
12.FC Nordsjælland3.95219.7619.5782.000

Kilde: Superstats

Få store oplevelser i Parken! Find billetter til F.C. Københavns hjemmekampe fra 100 kr. her


Af Jonas Dalgård
Onsdag 27. oktober
Tirsdag 26. oktober