William Bøving har forlænget kontrakten med FC København og bliver fra den kommende sæson en del af førsteholdet i klubben.
FCK's sportsdirektør, Peter Christiansen, har store forventninger til den 18-årige offensivspiller, som han anser som et toptalent.
- William har en stor værktøjskasse med sine driblinger og offensive aktioner. Vi forventer meget af ham og vi ser ham som et toptalent, ellers kommer man ikke op i FCKs førsteholdstrup, siger PC.
- Der er stadig et godt stykke vej for ham, men det rigtige fodboldliv, det starter nu - og han har fået et godt afsæt i vores talentafdeling.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er strategien, der bliver foldet ud og det er et svendestykke for talentafdelingen også, at de udvikler så dygtige talenter, at vi mener, at de kan klare sig på vores førstehold.
William Bøving har spillet tre førsteholdskampe for FCK.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga































