2021-04-16 09:01:01

Randers eller SE er sikret Europa og 20 mio.

Årets pokalvinder har en gylden mulighed for at komme i Europa League-gruppespillet, men er som minimum sikret deltagelse i Conference League og 20 millioner kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Randers eller SønderjyskE skal repræsentere Danmark i europæisk fodbold i næste sæson. 

Det ligger fast, efter klubberne torsdag sendte henholdsvis AGF og FC Midtjylland ud af Sydbank Pokalen og selv spillede sig i pokalfinalen.

På grund af etableringen af den nye Conference League er den danske pokalvinder ekstraordinært garanteret et europæisk gruppespil.

Det og de forskellige scenarier kan du blive klogere på herunder, hvor de danske klubbers muligheder for europæisk fodbold gennemgås.

To klubber er sikret et gruppespil, men det kan potentielt blive fem pladser, og her får du overblikket over, hvilke pladser der giver en tur ud i Europa, samt en forklaring på hvad placeringerne betyder længere nede.

PlaceringEuropæisk plads
Dansk mesterChampions League-playoff 
Vinder af Sydbank PokalenEuropa League-playoff
Nummer to i SuperligaenAnden kvalifikations-runde i Champions League
Nummer tre i SuperligaenAnden kvalifikations-runde i Conference League
Vinder af Europa-playoff i SuperligaenAnden kvalifikations-runde i Conference League

Artiklen fortsætter efter billedet

Sydbank Pokalen -Randers eller SE er sikret Europa og 20 mio.
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Danske mestre:

Det hold, der ender med at vinde mesterskabet, er udover guldmedaljerne også sikret en plads i et europæisk gruppespil.

Er vinderen af denne sæsons Champions League også kvalificeret til turneringen via sin placering i den hjemlige turnering, er den danske mester sikret en plads i Champions League-playoff og dermed mindst sikret en plads i Europa League-gruppespillet.

Ender det med, at vinderen af Champions League-finalen i maj ikke er sikret en plads via den hjemlige turnering, er den danske mestre ‘blot’ sikret en plads i tredje kvalifikationsrunde til Champions League, men tabes den og derefter playoff-runden til Europa League, er holdet sikret gruppespillet i den nye Conference League.

Vinder af Sydbank Pokalen:

Vinderen af pokalturneringen er sikret en plads i gruppespillet i Conference League. Holdet får en plads i playoff til Europa League, og vindes det opgør, er pokalvinderen i Europa League-gruppespillet. Taber man, er trøstepræmien en plads i Conference League-gruppespillet.

Normalt er en 13.-plads på UEFA's koefficientliste ikke nok til Europa League-playoff, men giver i stedet en plads i tredje kvalifikationsrunde. Men da en plads i Europa League-playoff fremadrettet gives til vinderen af Conference League, får Danmark pladsen frem mod næste sæson, da der af gode grunde ikke findes en vinder i Conference League endnu. 

Divisionsforeningens turneringschef Peter Ebbesen har tidligere udtalt til Ritzau, at der som minimum er garanteret en præmiesum på 20 millioner kroner for deltagelse i Conference League-gruppespillet.

Nummer to i Superligaen:

Er ikke garanteret et gruppespil, men træder ind i anden kvalifikationsrunde til Champions League i den såkaldte League Path

Skal sølvvinderne i det forjættede land, skal holdet vinde dobbeltopgør i anden kvalifikationsrunde, tredje kvalifikationsrunde og playoff.

Nummer tre i Superligaen:

Træder ind i anden kvalifikationsrunde til Conference League. Holdet skal altså vinde anden og tredje kvalifikationsrunde samt playoff for at komme med i gruppespillet i den nye turnering.

Vinderen af Europa-playoff:

Det hold, som ender øverst i nedrykningsspillet, altså på syvendepladsen, skal spille Europa-playoff mod det bedst placerede hold fra mesterskabsspillet, som ikke har kvalificeret sig til europæisk fodbold.

Det vil som udgangspunkt være fjerdepladsen fra mesterskabsspillet, med mindre Randers vinder pokalfinalen og samtidig klemmer sig i top fire.

I så fald vil det være nummer fem fra mesterskabsspillet, der dyster mod vinderen af nedrykningsspillet om Danmarks sidste europæiske plads.

Skulle SønderjyskE vinde pokalfinalen og samtidig slutte øverst i nedrykningsspillet, vil det pludselig være ottendepladsen, altså det næstbedste hold fra nedrykningsspillet, som skal dyste med nummer fire fra mesterskabsspillet om en europæisk billet.

Vinderen af Superligaens Europa-playoff får en plads i anden kvalifikationsrunde til Conference League og skal kæmpe sig igennem både dén runde, tredje kvalifikationsrunde og playoff for at komme med i Conference Leagues gruppespil.

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce