Luk

Rasmus Ankersen: Atalanta er en inspiration

| Champions League | 16 kommentarer

Infoboks

FC Midtjylland - AaB
Superligaen Grundspil (28/11)
Bet25 1,72 4,00 4,80
Oddset 1,72 4,00 4,60
bet365 1,66 4,00 4,75

FC Midtjylland-bestyrelsesformand Rasmus Ankersen fortæller, at Atalanta har været en stor inspiration for FCM.

FC Midtjylland står onsdag over for Serie A-klubben Atalanta i Champions League, og det er et opgør man glæder sig til på Heden.

De danske mestre har nemlig fundet inspiration hos italienerne over de seneste år. Det fortæller bestyrelsesformand Rasmus Ankersen på et pressemøde for italienske medier ind onsdagens opgør, hvor han også fortæller en anelse om FCM.

- I må forstå, at vi er fra en lille by og vi har et lille budget. Det er derfor, vi besluttede at finde spillere på en kreativ måde med algoritmer. Takket være dem har vi fundet spillere til lave priser og med store udviklingsmuligheder, og vi bruger også teknologi i vores træning af hver spiller.

- I de seneste år har vi været inspireret af Atalanta. Både for klubbens måde at spille på og for de resultater, klubben har opnået. Vi vil gerne følge samme vej, men vi forbliver ydmyge, siger Ankersen ifølge Rai Sport og fortsætter:

- Vi kan ikke vente med at spille på onsdag, og vi er meget glade for at skulle møde Atalanta. Vores klub er fra 1999 efter en sammenslutning af to klubber, der før hadede hinanden, men ved at slå sig sammen, formåede de at nå op i Superligaen.

Kampen spilles på MCH Arena klokken 21.00.


Af Jonas Dalgård

16 kommentarer

HRz 14:21          
"Klubbens måde at spille på" - Ja der er lang vej under Priske. Resultatmæssigt flot - spillemæssigt katastrofe.
bruger 147087 14:28          
FCM slog dem ud, men de er kun blevet bedre.
Tror Midtjylland bliver blæst omkuld.
KennethF 14:35          
Tror Midtjylland bliver blæst omkuld.
Ligesom de også ville blive mod Ludogorets? Og mod Young Boys? Og mod Slavia Prag?
Esbjerg - fan 14:40          
Ligesom de også ville blive mod Ludogorets? Og mod Young Boys? Og mod Slavia Prag?
Nu er de klubber jo slet slet ikke på Atlantas niveau.
Jake4 14:41          
Atalanta er pt. Et af de mest skræmmende hold i Europa! Midtjylland skal virkelig op på tæerne, bare for at spille nogenlunde lige op med dem. Men intet er umuligt og bolden er rund. Vi håber og tror :)
Farmand76 14:51          
Det bliver sgu en mundfuld.
Italiens klart mest scorende hold.
98 kasser på 38 kampe sidste sæson / over 2,5 i snit pr. kamp i Serie A.
Jeg håber Onyeka, Sviat og Scholle + Hansen spiller en brandkamp - og at vi kan få puttet et par stykker ind i den anden ende af evt. Dreyer og Sisto :)

Forza FCM
KennethF 14:54          
Nu er de klubber jo slet slet ikke på Atlantas niveau.
Det er vi slet ikke uenige om. Men nu er jeg bare stødt på kommentarer som ovenstående inden hver eneste kamp, FCM har spillet i Europa i år, og på et eller andet tidspunkt, skal de da nok gætte rigtigt! ;-)
Fredag 27. november